E-Ticaret Sitesi İçin Kategori Açıklamaları Önemli midir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.08.2020 tarih ve 09:54 saatinde E-Ticaret kategorisine yazıldı. E-Ticaret Sitesi İçin Kategori Açıklamaları Önemli midir?

makale içerik

E-Ticaret Sitesi İçin Kategori Açıklamaları Önemli midir?
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

E-Ticaret siteleri yeni dünya düzenine uyumun bir göstergesidir. İnternet üstünden tecim temeline dayanan bu sistemde alıcı web üstünden internet sayfasını gezerek sipariş verebilmektedir. Satıcı ise ürünü göndererek bu sayede daha geniş bir piyasaya doğru hareket gösterebilmektedir. Kullanıcılar bütün ürünleri beraber inceleyebilmenin avantajlı bulunduğunu düşünmektedir. Bu nedenle açıklamalar doğru bir biçimde yapılmalıdır. E-tecim sitesi için kategori açıklamaları doğru bir biçimde yapıldığında kitlesi hazır bir satış ürünü olarak karşılaşılır. İyi bir açıklamayla alan kişi doygunluk olarak ürün siparişi verebilir. Bu da E-tecim’te uyulması ihtiyaç duyulan kurallardan birisidir. Bu sayede hem satışları artırmak, bununla beraber geniş bir kesime hitap ederek ülke pazarına açılmak olası olmaktadır.

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret elektronik imkanlar üstünden satış imkanı sunmaktadır. Müşterinin dükkana girmesi web adresine girmesi ile eşdeğerdir. Müşteri mamüllerin açıklamalarını inceleyerek ürünü satın alabilmektedir.

Bu sayede satıcının, satışını aynı il sınırlarında olmayan birisine bile gerçekleştirmesi mümkündür. Bu da alan kişi sayısının artmasına, satıcının hasılatının artmasına vesile olmaktadır. Bu sistemin yükümlülükleri vardır. Bunlardan birisi de sağlam bir e-tecim altyapısı kullanmaktır.

 

Stok verilerini aktüel olarak gösteren, olmayan stoğun yanlışlıkla satışını yapmayacak bir sistem kullanılması yaşanabilecek ve yaşatılabilecek mağduriyetlerin önüne geçer. E-tecim sitesi için kategori açıklamaları da bu mevzuda mühim bir yere sahiptir. Kişiler alacakları ürünün doğru kategoride bulunmasına, açıklamaların tam bulunmasına itina gösterilmesini beklemektedir.

E-Ticaret’in Avantajları Nelerdir?

E-Ticaret geniş piyasa kütlesi ile birçok avantajlara sahiptir. Bunlar şöyle listelenebilir:

 • Satış için değişik yerlerdeki kitlelere ulaşılabilir.
 • Ürün satışları artacağı için satıcı daha yüksek cirolar yapabilir.
 • Satın alan şahıs zahmetsiz bir biçimde evine kadar teslim edilen bir alışveriş yapabilir.

Temel olarak yukarıda listelenen avantajlara sahiptir. Ancak bu avantajlar bunlarla sınırı olan değildir. Misalen evden çıkmak istemeyen yahut evde kalmak zorunda olan birisi nerede ise bütün gereksinimlerini e-tecim üstünden edinebilmektedir. Bu da e-ticaretin gündelik dünyadaki öneminin büyük bir göstergesidir.

E-Ticaret Sitesi İçin Kategori Açıklamaları Önemli midir?

E-Ticaret’in Alıcı için Zorlukları Nelerdir?

E-Ticaret alıcı açısından avantajlar haricinde zorlukları da bununla beraber getirebilir. Alıcının yaşayabileceği problemler şunlardır:

 • Kargo şirketi tarafınca ürün hasarlandırılmış olabilir. Bu da anlaşmazlıklara niçin olabilir.
 • Satıcı şirket yanlış ürün yahut yanlış sayıda ürün göndermiş olabilir.
 • Satıcı şirket yanlış adrese göndermiş olabilir.

İnsan faktörü bu işin temelinde olacağı için yanlışlar kaçınılmaz olacaktır. Burada her insanın üstüne düşen mesuliyet doğru bir biçimde işin yapılmasıdır. Ayrıca alıcının E-tecim sitesi için kategori açıklamaları doğru bir biçimde yapılmışsa ürünü almak mevzusundaki avantajları dezavantajlarından fazladır.

E-Ticaret’in Satıcı için Zorlukları Nelerdir?

E-Ticaret satıcı açısından avantajların yanısıra dezavantajlar da getirebilir. Ancak bunlar değişken ve ender rastlanan durumlardır. Bunlardan birkaçını şöyle söyleyebiliriz:

 • Alıcı yanlış ürün sipariş etmiş ve değişiklik yapmak istiyor olabilir.
 • Alıcı ürüne hasar verip geri vermek isteyebilir.
 • Satıcı kaynaklı olmayan bir vaziyet için fena yorumlarda bulunabilir.
 • Kargo şirketi ürüne zarar verebilir.

Bu şeklinde nedenlerle satıcılara dikkatli olması önerilmektedir. Hem satıcı hem alıcılar açısından dezavantajlar doğuran bu şeklinde durumların önüne geçmek için ise doğru açıklamalar yapılabilir. E-tecim sitesi için kategori açıklamaları bu mevzuda mühim bir yere sahiptir. Kullanıcılar doğru açıklamaları görmek isterler.

Bu sayede ürünün boyutu, rengi, özellikleri mevzusunda malumat sahibi olabilirler. Görseller birtakım durumlarda yanıltıcı olabilmektedir. Bunun önüne geçilebilmesi için doğru bir kategorizasyon yapılmalı, doğru açıklamalar ürünün sayfasına eklenmelidir.

E-Ticaret’te Satış Taktikleri

E-Ticaret’te satış yapabilmenin temelini güzle bir hizmet sunabilmek, müsait fiyat avantajları sunabilmek, alan kişi memnuniyeti sağlamak şeklinde maddeler oluşturmaktadır. Piyasa fiyat araştırması yapılarak, kar marjı ikinci plana atılmadan, müsait bir fiyat aralığına mamüller yerleştirilmelidir. Fiyat politikaları belirlenirken buna olası olduğunca fazla bir biçimde itina gösterilmelidir. Ancak bu biçimde bir avantaj sağlamak, ön plana çıkmak olası olacaktır.

E-Ticaret’in Temel İlkeleri

E-Ticaret’te de tecim şeklinde alan kişi ön planda olmalıdır. Müşteri ticaretin merkezinde yer alır. Bu bağlamda değerlendirildiğinde alan kişi varlığında sadece tecim olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir satıcı müşterileri ile ilişkilerini geliştirmelidir. Güler yüz sağlanması bu mevzuda mühim bir konudur. Gerek çalışanların, gerekse alan kişi temsilcilerinin çözüm odaklı, iyi kalpli davranışları takdir görmektedir. Bu nedenle satıcı bu mevzulara dikkat ederse satışlarında patlamalar yaşayacaktır.

E-Ticaret Sitesi İçin Kategori Açıklamaları

E-Ticaret Kategorileme

E-Ticaret kişilerin web üstünden alım gerçekleştirdikleri bir ortamdır. Bu ortamda alımlı konulardan birisi de ürüne ulaşılabilirliktir. Ürüne yetişebilmek için web sitesinin kullanışlı olması gerekmektedir. Doğru bir biçimde kategorize edilmiş ürünlere alan kişi rahat ulaşabilmektedir.

Misalen tartı/baskül ürünlerini beyaz eşya kategorisine koyan şirketler bu ürünlerinde satış olmadığını gözlemişler. Bunun sebebi ise müşterinin ürüne ulaşamaması olarak yorumlanmış. Bu nedenle kategorilendirme mühim bir konudur. Ürün ile alakalı meydana getirilen açıklamalar da bu konudaki bir öteki mühim içinde ne olduğu oluşturur.

Ürün Satma İpuçları

Ürünü satma 3 ayağı olan bir yardımcı olarak düşünülebilir. Bu yardımcı satıcıya kar getirmekte ve onu yükseltmektedir. Bu 3 ayağın dengeli bir halde yükselmesi ile yükselmek mümkündür. Ancak dengeli bir yükseliş önemlidir. Bu 3 ayağı şunlar oluşturmaktadır:

 • Müşteri memnuniyeti
 • Fiyat Politikaları
 • Ürün Portföyü

Bu 3 temel unsur ile şirketler büyüyebilmektedir. Pazar paylarını geliştiren gün geçtikçe büyüten şirketler incelendiğinde bu 3 noktaya özenle eğildikleri görülür. Bu nedenle her satıcı bu 3 noktaya emek göstermelidir. Uygun fiyat avantajlarını, güler yüzle sunan şirketler alaka çekmektedir. Müşterinin karşısına geniş bir ürün portföyü ile çıkan şirketler her vakit avantajlıdır. Bu nedenle şirketin gelişmesi adına bu 3 mevzuya ayrı bir itina gösterilmesi gereklidir.

Anahtar Kelimeler : E-Ticaret,siteleri,yeni,dünya,düzenine,uyumun,bir,göstergesidir.,İnternetüstündentecimtemeline,dayanan,bu,sistemde,alıcıwebüstünden&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar