Google Adwords Reklamları E-Ticaret Sitenizde Nasıl Etkileşim Oluşturur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 11.08.2020 tarih ve 16:36 saatinde E-Ticaret kategorisine yazıldı. Google Adwords Reklamları E-Ticaret Sitenizde Nasıl Etkileşim Oluşturur?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

E-ticarette satış oranlarınızı direkt ve müspet yönde etkileyebilecek en kapsamlı dijital marketing yöntemi Google Adwords Reklamlarıdır. Oluşturduğunuz reklam kampanyası ile potansiyel müşterinizin istediği ürüne en kısa yoldan ulaşmasını sağlarsınız. Diğer malum reklam kampanyalarının ihtiyaç duyduğu maliyetlere kıyasla daha düşük bütçeler ile daha yüksek satış rakamlarını yakalamanız olası olur.

Google Adwords Reklamları Nasıl Çalışır?
Google Adwords reklamları ne olursa olsun muayyen bir ürün yada mevzu ile alakalı oluşturulmalıdır. Tüm ürünlerinize tek seferde bir reklam kampanyası oluşturamazsınız. Burada verilecek olan ilk karar müşterinizin hangi aksiyonu almasını istediğine karar vermek olacaktır. Örneğin; oluşturduğunuz reklama tıklayarak müşterinizi doğrudan satın almaya yönlendirebilirsiniz. Ürününüzün bulunmuş olduğu kategori sayfasına yönlendirmek kullanıcıyı yanlış yönlendirmek olacağı için siteyi terk etmesine ve satın alma işleminin tamamlanmamasına niçin olacaktır. Bunun yanı sıra müşteriyi e-tecim sitenize çekerek ziyaret sayısı ve site trafiğini arttırmayı da amaçlayabilirsiniz.

Google Adwords reklamları doğru kullanıldıklarında sizi direkt başarıya ulaştırabileceği şeklinde yanlış kullanıldıklarında başarısızlığa kısaca ayırdığınız bütçenizi boşa tüketmenize sebep olabilirler. Çünkü bu reklamlar görüntüleme yada tıklanma başına tutara doğal olarak tutulurlar. Eğer yapmış olduğunuz strateji reklamlarınızın alakasız arama sonuçlarında yada hedef kitlenizin dışındaki tüketicilere ulaşmasına niçin oluyorsa bu görüntülemeler satın alma ile sonuçlanmaz. Dolayısı ile ayırmış olduğunuz reklam bütçeniz boş yere erir.

Google Adwords reklamları sizin için fazla karmaşıksa yada belirlediğiniz anahtar kelimelerden yeterince güvenilir değilseniz veya reklamlarınız tahmin ettiğinizden fazla tıklama payı alıyor ama satın alma oranında bir değişim gözlemlenmiyorsa bir yerde muhakkak bir hata yapıyor olmalısınız.


Google Adwords Reklamlarında En Sık Yapılan Uygulama Hataları
E-tecim sitenizdeki mamüller her kullanıcıya hitap etmez. Bu nedenle reklam kurgunuzu oluşturmadan ilkin ne olursa olsun hedef kitlenizi en doğru ve kati biçimde belirlemiş olmalısınız.

Google Adwords reklamları kullanırken meydana getirilen yanlışlar maddeler halinde;

Çok fazla anahtar kelime kullanmak
Geniş anlamlı anahtar kelimelere oldukça fazla yer vermek
Negatif anahtar kelimleri kullanmamak
Günlük reklam bütçelerini oldukca düşük tutmak
Navigasyon ve mahalli vaziyet bilgilerini belirtmemek
Reklam tıklandığında açılacak sayfayı belirlememek
Tıklama / görüntüleme başına bütçeleri oldukca düşük yada devasa yükseklikte tutmak
benzer biçimde sıralanabilir.

Google Adwords için reklam kurgunuzu oluştururken başlangıç noktanız anahtar kelimelerden geçmektedir. Başlangıç olarak 10 ila 20 anahtar kelime belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz bu kelimeler ne olursa olsun reklam vereceğiniz ürün ile alakalı olmalı ve geniş anlamlı kelimeleri tercih etmemelisiniz.

Firmanızın hanım pantolonları sattığını varsayalım. Anahtar kelimeleriniz içinde pantolon varsa adam kullanıcıları da sitenize çekebilir ve yanlış hedef kesime reklamı ulaştırdığınız için bu eylemi satın alma ile sonuçlandıramayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için hanım pantolon anahtar kelimesini tercih edebilir ve olumsuz anahtar sözcükler için adam pantolonu tercih edebilirsiniz. Bu Google Adwords reklamlarındaki 3 muayyen eşleşme türü olan tam eşleşmeye olanak sağlar. Bu yöntemle bütçenizi en doğru biçimde kullanarak hedeflenen kesime ulaşabilir ve eylemi dilediğiniz biçimde sonuçlanmasına niçin olur.

Günlük reklam bütçenizi oldukca düşük tutmak e-tecim sitelerinin en sık yapmış olduğu hatalardandır. Eğer bütçenizi gereğinden fazla düşük tutmuşsanız reklamlarınız günü erken saatlerinde yayınlanmaya başlamış olacak ve geri kalan vakit dilimindeki potansiyel müşterilerinizi kaçıracaksınız. Bu nedenle günlük bütçe stratejinizi reklamlarınız gün süresince yayında duracak biçimde belirlemelisiniz.

Eğer kargo hizmetiniz muayyen bir şehir, bölge yada ülke sınırları arasında ise Google Adwords reklamı verirken vaziyet bilgilerini ne olursa olsun belirlemelisiniz. İstediği ürüne ulaşan alan kişi satın alma ve adres detayları kısmına vardığında istediği alışverişi yapamazsa bunun için harcadığınız reklam bütçenizin bir anlamı kalmamakla beraber boş yere tüketmiş olacaksınız. Bu nedenle reklam kurgunuzda bu navigasyon bilgilerine yer verip kendinizi lüzumsuz görüntülenmelerden koruyabilirsiniz.

Verdiğiniz Google Adwords reklamı tıklandığı açılacak olan sayfa ne olursa olsun reklamını vermiş olduğunuz ürünle alakalı olmalıdır. Bunu hesaba katarak verdiğiniz reklam senaryolarında görüntüleyen alan kişi sayfa açıldığında daha ayrıntılı incelemek istediği ürüne direkt ulaşacak ve ürünü satın alma ihtimali artacaktır. Aksi durumda sizi fazladan maliyete sokabilecek yanlış kurgularla karşılaşabilirsiniz.

Google Adwords reklamlarının başarı göstermiş olabilmesinin en mühim kriterlerinden biri ise tıklama başına maliyeti (TBM) en ülkü biçimde belirlemekten geçer. Verdiğiniz reklamların her vakit en üstte görünmelerini sağlamak için tıklama başına maliyeti devasa yükseklikte tutarsanız ayırdığınız reklam bütçeniz oldukca kısa zamanda eriyip tükenecektir. Tıklama başına maliyeti oldukca düşük tutmak ise Google Adwords reklamları arasındaki konumuzu alt sıralara indirecek ve görüntülenme sayınızı dolayısı ile de satın alma oranlarınızı düşürecektir. Buradaki en doğru yaklaşım başlarda yüksek ve düşük maliyetleri değişken olarak kullanmak ve kazandığınız sonuçların analizi ile sizin için en ülkü tıklama başına maliyeti belirlemek olmalıdır.

E-Ticarette Google Adwords Reklamları için Dikkat Edilmesi Gerekenler
Özellikle minik ve orta ölçekli işletmeler Google Adwords reklamlarını doğru kullanamadıkları için bu dijital marketing yönteminin sıklıkla lüzumsuz bulunduğunu düşünürler. Google Adwords reklamlarının yönetiminin doğru yapılmaması veya bu aracın kullanımının iyi bilinmemesi şeklinde yanlışlar bu algının oluşmasına sebep olabilir. Eğer aynı sektörde etkinlik gösterdiğiniz bir rakibiniz bu yanlışa düşmüşse bu sizin için büyük bir avantaj ortamı doğurabilir. Söz mevzusu işletme bunun lüzumsuz olduğu kanısına geldiğinde ve reklam aracını kulanmaktan vazgeçtiğinde otomatikman onların bir adım önüne geçmiş olacaksınız.

Google Adwords kullanarak verdiğiniz ürün tıklandığında oluşturulan sayfanın doğru olmamasına yada sayfanın fena hazırlanmış olmamasına azami seviyede ehemmiyet vermelisiniz. Potansiyel müşterinizi istediği ürüne ulaştırabiliyor olmanız direkt onu satın almaya yönlendirmiş olmanız anlamına gelir.

Anahtar Kelimeler : E-ticarette,satış,oranlarınızıdirektvemüspetyönde,etkileyebilecek,en,kapsamlı,dijitalmarketingyöntemi,Google,Adwords,Reklamlarıdır.,Oluşturduğunuz..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar