Anlatı Yapısı

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 05.03.2024 tarih ve 18:47 saatinde Edebiyat kategorisine yazıldı. Anlatı Yapısı

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Anlatı Yapısı

Edebiyatın en temel yapısal unsurlarından biri anlatıdır. Anlatı, karakterlerin belirli bir zaman ve mekanda gerçekleşen olaylar dizisiyle ilişkilerini konu alan bir yapıdır. Anlatının temel unsurları; olay örgüsü, karakterler, anlatıcı ve bakış açısıdır.

Olay Örgüsü: Anlatının ana iskeletidir. Bir başlangıç, yükselen eylem, doruk noktası, düşen eylem ve sonuç olmak üzere beş temel bölümden oluşur. Olay örgüsü, hikayenin gidişatını yönlendirir ve okurun ilgisini canlı tutar.

Karakterler: Anlatının eylemlerini gerçekleştiren ve hikayenin gelişimine yön veren kişilerdir. Başkahraman, karşıt kahraman, yardımcı karakter, rakip ve foliküler karakter olmak üzere çeşitli karakter türleri vardır.

Anlatıcı: Hikayeyi anlatan kişidir. Birinci kişi anlatıcı, olayları kendi bakış açısından aktaran kişidir. Üçüncü kişi anlatıcı ise olayları dışarıdan, tarafsız bir bakış açısıyla anlatır.

Bakış Açısı: Anlatıcıların olaylara bakış açılarını belirten bir unsurdur. Birinci kişi bakış açısında anlatıcı hikayenin bir karakteridir. Üçüncü kişi bakış açısında ise anlatıcı olayların dışında kalır ve karakterlerin düşüncelerine ve duygularına erişemez.

Anahtar Kelimeler : Anlatı,YapısıEdebiyatın,en,temel,yapısal,unsurlarından,biri,anlatıdır.,Anlatı,,karakterlerin,belirli,bir,zaman,ve,mekanda,gerçekleşen,olaylar,dizisiyle,ilişkilerini,konu,alan,bir,yapıdır..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar