Eylül - Aralık Kitapları: Bir Psikoloji Seçkisi

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.12.2019 tarih ve 01:47 saatinde Edebiyat kategorisine yazıldı. Eylül - Aralık Kitapları: Bir Psikoloji Seçkisi

makale içerik

Eylül - Aralık Kitapları: Bir Psikoloji Seçkisi
Kısa Linki Kopyala

Kış yarın geliyor - kilim ve sıcak çay ile rahat toplantılar zamanı.

Yarı-mevsim melankolisi ile ilgilenmek için en iyi kitapları seçtik.

HEDİYE TUTUN 

"Elveda. Mücadelem "Carla Uwe Knausgor

Bu, dünyanın en çok satanları için genellikle böyledir: 50 yaşındaki Norveçli Knausgor'un romanlarının döngüsüyle ilgili söylentiler, Rusça konuşan okurların kitaptan daha önce olduğunu söyledi. Deneysel nesir, otomatik yazı - vaftiz edilmediği anda. Eser derin, ama stilistik olarak şeffaftı.

Yazar Karl Uwe'in babası öldü, yaratıcı sersemletici ve aile rutini ile eziyet etti (hikaye anlatıcısı, yazara mümkün olduğu kadar özdeştir). Hayatında acımasız dramalar ya da fantastik maceralar yoktur, ancak anında başkasının uzaydaki hayatını içeren hikayenin kendisinde bir sihir unsuru vardır. Bir roman okuyorsun, anlıyorsun: senin için ve senin için, çünkü en evrensel olan - insanın kırılganlığı, kendi ölümünün gerçeğini nasıl kabul edeceğin hakkında yazıyor.

Memento mori sadece kelimelerdir, fakat çoğu zaman yaşadıkça korku da artar. Hayata müdahale ediyor: hedeflere ulaşmak, sorumluluk almak, eğlenmek. Ölüm dehşetine karşı mücadele, Knausgor'un mücadelesidir. Kendisi gibi, her şeyi göz önünde bulundurarak, bilinçli bir edebi ata olan Marcel Proust, edebi bir metnin yardımıyla onu yönlendirir.

Akışını fark ettiğinizde ve fotoğraf kareleri gibi bireysel anlarında yakaladığınızda zaman yenilir

Fakat Proust geçmişi geri getirirse, Norveçli yazar bugünü korumaya çalışır. Ve geçmiş, kendinizi ve şimdi ve burada varlığınızı daha iyi anlamak için bir araç haline gelir. Bu nedenle, zamanlar yakından iç içe geçmiştir, çapraz kesimli görüntü ve motiflerle kafiyeli.

Yazarın babası, şiddetli fakat zalim olmayan - ve çocuklarını seven ve aynı zamanda onlara kızgın olan Karl Uwe'nin babalık anıları. Anlatıcının gençliği saçma bir ilk aşktır, genç rüyalar, alkollü ilk partiler - ve kendisini gerçekten bir içkiyle öldüren babasına vedası, bir rüya olmadan kaldı ve son sevgisinden kurtuldu.

Böylece, ahenkli bir felsefi roman, ana mesajını verdiği gibi kaotik bir oto-tasvirden ortaya çıkar: asıl mesajı şudur: akışını yakaladığınızda ve fotoğraflar gibi bireysel anlarını yakaladığınızda zaman yenilir.

Yaklaşık olarak Knausgor'un son satırlarda yazdığı gibi: “... Hayatın her zaman en önemli bileşeni olarak gördüğüm ölüm, karanlık, çekici, bir borudan, rüzgardan kırılan bir daldan, bir askıdan düşen ve yerde yatan bir ceketten başka bir şey değildi.”

Yayıncılar, ikinci cildi Kasım ayına kadar piyasaya süreceklerine söz veriyorlar.

Norveççe Inna Streblova'dan Tercüme. Sinbad, 464 s.

Eylül Kitapları: Bir Psikoloji Seçkisi

PORTRE 

Anna Kozlova'dan "Rurik"

Zamanımızın tonunu ve dilini doğru bir şekilde aktarabilen az sayıdaki Rus yazardan biridir. Zaten Moskova Devlet Üniversitesi "Plaksa" gazetecilik fakültesi mezununun ilk kitabı, bu nedenle, yayınevinin kurucularından birini, basılan baskının yok edilmesini emrettiği kahramanlığın pragmatizması ve anlamsızlığı ile etkiledi. Ancak hayatta kalan kopyalar eleştirmenlerden mükemmel yorumlar aldı.

Sırada, fahişeler, doğumdaki kadınlar ve Bohemya'daki kadınlarla ilgili hikayeleri canlandıran “Kazanan Preved” koleksiyonu, ardından “Mutlu Bir Yaşamda Kısa Bir Kurs” yazısı ve son olarak Anna'ya “Ulusal En Çok Satanlar” ödülü veren şizofreni “F20” nin doğal bir romanı yer aldı.

Argo ve müstehcen kelime hazinesi için bir yer olduğu Kozlova karakterlerinin canlı konuşması, bunun yanı sıra günlük yaşama bütünüyle yaygın bakışları bazen siniklikle karıştırılıyor. Aslında, rötuş yapmadan sadece metindir ve bazen iltihap vermemek için manevi yaralar açabilir. Bu, aksiyon dolu ve oldukça sosyal bir gerilim filmi olan “Rurik”, adı bir kafes içine sürülen ve dikkatsiz bırakılan bir papağan imgesi tarafından verildi.

Şaşırtıcı bir şekilde, zor metin gerçeklikle uzlaşma hissi bırakır

Ana karakter, on yedi yaşındaki Martha, aynı zamanda bir şeyde Rurik. Bir yatılı okuldan zengin çocuklar için kaçar ve bilinmeyen annesini arar.

Kaçış, çevrimiçi tartışmaların özelliği haline gelir, hedefleri ve sorunları ile gittikçe daha fazla insan bir kızı arar. Kahramanların uzaktaki bir vahşi yaşam sığınağına götürülmesi tesadüf değildir, aslında, Dante'nin kasvetli ormanı, kaçmanın tek yolu kendi acı geçmişleriyle yüzleşmektir.

Şaşırtıcı bir şekilde, zor metin gerçeklikle uzlaşma hissi bırakır.

Fantom Press, 288 s.

Eylül Kitapları: Bir Psikoloji Seçkisi

DENEYİM 

“Tolstoy’nun Kendini Geliştirmesi” Viva Groskop

İngiliz gazeteci ve stand-up komedyeni iyi bir mizah ve düşünceli olan Viv Hroscope, Rus klasiklerinden pratik tavsiyeler alıyor. Kendine nasıl düşman olmuyorsun? Kibirden vazgeçmeye çalış, ona Eugene Onegin’i söyler. “Olmadığımız yerde iyi” hissini ne hafifletir? Bilinçli bir kişisel hedef - Çehov sunar.

Viv Hroscope’ın Akhmatova, Dostoevski ve Bulgakov’un görüşü okul müfredatı tarafından engellenmiyor, kompozisyonlarını alıyorlar ve sonunda katkı maddeleri istiyorsunuz. Turgenev ve Tolstoy romanlarına dönüşen İngiliz, ayrılmaz sevgisini, ailesini ve içsel çatışmalarını hatırlar, karşılaştırır ve analiz eder.

Ana sonucu: Kitap kişisel deneyimin yerini almaz ve hatalardan kurtarmaz. Ancak edebiyatın başka bir değeri vardır - başarısızlık, fayda ve güzellikte görmeye yardımcı olur.

İngilizce'den Dmitry Shabelnikov'un çevirisi. Bireysel, 248 s.

Eylül Kitapları: Bir Psikoloji Seçkisi

AŞK 

"Stieglitz Sinek" Arina Obukh tarafından

St Petersburglu yazar ve Mukha okulundan mezun olan sanatçı Arina Obukh'ün çizimleri mümkün olduğunca yaratıcı ve özlüdür. Yazarın büyülü bakışına göre, gerçek ve günlük dünya değişiyor. Modeller karyatid olur, güve Şubat kelebek olur ve dokuma işçileri Slav tanrıçası Mokosh gibi kaderlerini yönetebilirler.

İster gizemli bir Skype kişisiyle ister bir akvaryumda unutulan bir balıkla ilgili bir hikaye olsun, günlük yaşamda ilk gördüğünüzde hayranlık her yerde en küçük ayrıntıya kadar hissedilir. Güzelliğini sıkça unuttuğumuz, tekrar basit şeylere aşık olmama şansını bırakmaz.

Elena Shubina, AST, 352 s.

Eylül Kitapları: Bir Psikoloji Seçkisi

Anahtar Kelimeler : Kış,yarın,geliyor,-,kilim,ve,sıcak,çay,ile,rahat,toplantılar,zamanı.

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar