Yeni yılın ilk akşamları için şifa okumalıklar

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.12.2019 tarih ve 01:31 saatinde Edebiyat kategorisine yazıldı. Yeni yılın ilk akşamları için şifa okumalıklar

makale içerik

Yeni yılın ilk akşamları için şifa okumalıklar
Kısa Linki Kopyala

Okumanın terapötik etkisi, hayatında en az bir kez bir kitaptan hoşlanan biri tarafından yaşandı.

Bu nedenle psikologlar, en sevilen hikayenin sonbaharda blues için kanıtlanmış bir çözüm olduğunu söylüyor.

"Bibliyoterapi" terimi iki güzel ve sevgiyi birçok konu ile birleştiriyor - okuma ve psikoloji. “Kitaplarla şifa” fikri çok uzun zamandır var: Thebes kütüphanesinin kapısında “Ruhun şifa yeri” yazıyordu.

Ve eski zamanlardan beri birbirilerine hikayeler söyleyen insanlar, efsanelerin ve peri masallarının ilham verdiğini ve rahatladığını, sadece bizi eğlendirdiğini veya bilgilendirmediğini anlamıştı. Bu süreç psikolojik gelişimimize katkıda bulunuyor ve duygusal yaraları iyileştirmemize yardımcı oluyor, psikologlar Nancy Knapp ve Paula Schwanenflugel eminiz. Ve bu şekilde çalışır.

ÖYKÜ ÇİZGİLERİ 

Uzmanlar, iki alan bibliyoterapiyi paylaşıyor, ancak aralarındaki sınırın çizilmesinin kolay olmadığı düşünülüyor. Batı'da sözde gelişmekte olan bibliyoterapi yönü çeşitli kurumlarda kullanılmaktadır: onunla birlikte çocuklara ve yetişkinlere bazı ortak problemleri çözmede yardım edilmektedir.

Örneğin, okul çalışanları zorbalık uygulamalarında okumayı kendi kendine yardım yolu olarak kullanır. Bibliyoterapi ayrıca, kendileri ve ihtiyaçları ile ilgilenmek için motive edilmesi gereken yaşlı insanlarla çalışırken de uygulanır.

Bibliyoterapinin klinik alanı daha karmaşık problemleri çözmektedir. Terapistler duygusal bozukluklarla uğraşırken kitap kullanırlar. Okumanın müşterilerin durumunu olumlu yönde etkilediğine, durumlarının olumsuz etkilerini azalttığına inanılmaktadır.

Örneğin şiir terapisi, kalp krizi geçiren hastalarda kaygıyı ve travma sonrası stres bozukluğu riskini azaltmak için başarıyla kullanılmıştır. Elbette, bibliyoterapi her derde deva değil: sonuçta, daha sık, daha geleneksel psikolojik çalışma türlerine ek olarak hareket eder.

BİZ AYETLER İLE TEDAVİ EDİLİR 

Bibliotherapy kesin olarak doğrulanmış bir terapötik yöntemden daha fazla bir yöndür. Bazen terapistler, müşterilere, yaşamın zorluklarından kurtulmalarına inanılması için inanılan bazı işleri "reçete eder". Bibliyoterapi ya bire bir müşteri ile ya da gruplar halinde uygulanır. İkinci durumda, tüm katılımcılar bir metni okumak ve tartışmak için davet edilir.

İşler çok farklı olabilir: sözlerden nesile, öykülerden şiirlere. Knapp ve Schwanenflugel ayrıca, zor anları yaşayan insanların hatıralarının ve biyografilerinin iyileştirici gücünden de bahseder. Onların örnekleri bize hareket etmemiz için ilham verebilir, psikologlar söylüyor.

Uzmanların çoğu, okuma sürecinin kendisinin, müşterinin bir psikoterapist ile kanepeye gittiği şeye benzer olduğuna inanıyor

Tabii ki, terapi sırasında kitabın tamamını okumak gerekli değildir. Kısa öyküler, özellikle müşterinin dikkatini çekme becerisinin yaşı veya bilişsel yetenekleri ile sınırlı olması durumunda daha etkili olarak kabul edilir. Hem okul çalışanları hem de terapistler gelişmeyi teşvik etmek için resimli kitaplar kullanır ve onlara zorluklarla nasıl başa çıkacaklarını öğretir.

Bibliotherapy bağımsız olarak uygulanabilir. Ne de olsa, kesinlikle en sevdiğimiz kitaplarımıza dönmeyi seviyoruz! - en üzücü günde bile ruhlarımızı kaldıracak. Bazen ilham alırız, bazen teselli ya da tavsiye alırız. Onları kesinlikle en sevdiğimiz yazarlarla bulacağız.

MUHTEŞEM SAYFALAR 

Psikologlar, bibliyoterapinin yararlı etkilerinin ne olduğu hakkında çok tartışırlar. Okumaktan zevk almamızdan veya kitabı başkalarıyla tartışmamızdan mı kaynaklanıyorlar? Her iki cevap da muhtemelen doğrudur. Uzmanların çoğu, okuma sürecinin kendisinin, müşterinin bir psikoterapist ile kanepeye gittiği şeye benzer olduğuna inanıyor.

Psikoloğun ofisinde olduğu gibi, müşteri - veya okuyucu - kimlik belirleme, katarsis ve anlama aşamalarından geçer. Tanımlama aşamasında, okuyucu karakterlerle bir bağlantı kurar, sorunları ve hedefleriyle bağlantı kurar. Catharsis sırasında okuyucu, kahramanlar ile nispeten güvenli bir noktadan empati kurarak, kitabın hareketini takip eder. Mücadelelerine sempati duyuyor ve umutlarını destekliyor.

Tanımlama ve katarziden sonra, atama aşaması başlar. Okuyucu, kendisi ve karakterler arasındaki benzerlikleri bilinçli olarak tanır. “Tanıdık” durumları veya koşulları bulur ve kitap kahramanlarının fikirlerini veya derslerini kendi yaşamlarında uygulamaya karar verir.

Bazı psikologlar ayrıca dördüncü aşamadan (evrenselleşme düzeyi) bahseder. Bu aşamada okuyucu, yalnız olmadığını, başkalarının kendisiyle aynı sorunlarla karşılaşabileceğini anlar. Ve bunları çözmenin pek çok yolu var - bu ya da o kitabın bize sundukları da dahil. Bu bakımdan, Knapp ve Schwanenflugel, bibiyoterapinin psikolojik bir grupta çalışırken hissettiğimize benzer bir etkiye sahip olduğundan emin.

Kasım akşamları için şifa okuma

NE OKUNMALI? 

Sonbaharın sonlarında iyi bir kitabın iyileştirici etkilerini tecrübe etmek özellikle keyifli. Dışarısı karanlık, yağmur yağar ve sevdiklerimizle kanepede oturuyoruz ve sonsuz değerler hakkındaki güzel hikayelerin tadını çıkarıyoruz. Bu eserlerin tümü 1-2 akşamları okunabilir; bu da çocukları ve torunları ile okumaya uygun hale getirir. Kendine çay dökmeyi unutma!

“Noel Anıları,” Truman Capote

Amerikan edebiyatının klasiği Truman Capote'in kısa öyküsü bizi tatil atmosferine sürüklüyor. Hikâyenin küçük kahramanı ve ailede kara koyun sayılan uzak akrabası, yılın ana etkinliği için vaktinden hazırlanıyor. En uygun Noel ağacını arıyorlar, birbirleri için basit hediyeler veriyorlar, içecekler hazırlıyorlar.

"Anılar ..." ın kahramanları, hayatlarının bulutsuz olarak adlandırılmamasına rağmen birbirlerini memnun etmenin yollarını arıyor. Ama asıl şeye sahipler: sevgi ve küçük şeylerin tadını çıkarma yeteneği.

Kimler için: Capote’in hikayesi hem büyükannelere, hem babalara hem de gençlere hitap edecek. Birisi ev yapımı Noel ağacı bayraklarının üstüne şişmiş bir hatırlayacaktır. Ve birileri gülümseyecek, en yakın bir arkadaşın yüzünü hayal edecek.

“Lafertovsky Gelincik”, Anthony Pogorelsky

Anthony Pogorelsky tarafından yazılan fantastik romantizm ruhunda kısa bir hikaye, aile okumak için idealdir. Haşhaş kekleri satan eski bir büyücü, büyülü bir hazine, tırağa dönüşen bir kedi ve ilk aşk var. Ve en önemlisi - mutlu son!

Kimler için: “Lafertovskaya Makovnitsa” küçük ve orta okullu çocuklarla okunabilir ve hatta birkaç sonbahar akşamı için bu zevki uzatabilir. Herkes onu sevecektir - kedi de dahil elbette.

"Magi'nin Hediyeleri" O. Henry

Karşılıklı mutlu aşk hikayeleri nadiren “isabet” olur. Ancak, eğer birileri zarar görürse, yalnızca yazarın ziyaret kartı haline gelen maddi kaynak eksikliğinden olan “Magi'nin Hediyeleri” dir. Hikayenin ana karakteri Della, sevgili kocası Jim'e değerli bir hediye almak için saçlarını satmaya karar verir. Görünüşe göre Jim, karısını nasıl memnun edebileceği ve fasulyede kalmayacağı konusunda endişeliydi.

Kimler için : Hikaye özellikle erken satış harcamalarını önceden planlayan ve dünyadaki en iyi hediyeler için yeterli para ve hayal gücüne sahip olup olmadığı konusunda endişelenecek olanlara hitap edecek.

"Eski Dünya Toprak Sahipleri" Nikolai Gogol

Mirgorod döngüsünden en dokunaklı hikayelerden biri haksız yere dikkatinden yoksun görünüyor. Bu arada, yaşlı toprak sahipleri Afanasy Ivanovich ve Pulkheria Ivanovna liderliğindeki sakin ve sakin bir yaşamın açıklaması, geçim için dokunabiliyor. Hikayenin çoğu aslında onların yaşamı ve eğlencesi ile ilgili bir hikaye.

Kahramanların günlük iletişiminin ardında, birbirlerine olan ilgileri için, yaşam boyunca taşıdıkları önemli sevgi ve saygı mesajlarını görüyoruz. Bonus - Afanasy Ivanovich'in yemeklerinin ayrıntılı bir açıklaması: tuzlu safran mantarları, turtalar, şeftali taşlı votkalar ve diğer uzvarlar.

Kimler için : Köyde uzun yazları çoktan özleyenler için. Ayrıca, hikaye yeni mutfak fikirleri arayanlara hitap edecek.

Başka ne okunacak: “Bir ilaç olarak bir kitap. A'dan Z'ye ambulans edebi yardımı Ella Bertu ve Susan Elderkin - her durum için bir yazarın “tarifleri” topluluğu. Yüksek baskıda, bibioterapistler, Virginia Woolf'un “Dalgalarını” ve soğuk olan, şaşırtıcı olmayan, “Moomin Troll ve Comet” i, Tove Jansson tarafından okumayı tavsiye ediyorlar.

Anahtar Kelimeler : Okumanın,terapötik,etkisi,,hayatında,en,az,bir,kez,bir,kitaptan,hoşlanan,biri,tarafından,yaşandı.,

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar