89 yaşında fizik doktorasını tamamladı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 12.11.2021 tarih ve 04:14 saatinde Eğitim Haberleri kategorisine yazıldı. 89 yaşında fizik doktorasını tamamladı

makale içerik

89 yaşında fizik doktorasını tamamladı
Kısa Linki Kopyala

89 yaşında fizik doktorasını tamamladı

Gençliğinde fizikçi olmak istese de ailesinin yönlendirmesiyle tıp eğitimi alan emekli doktor Manfred Steiner, hayalini 89 yaşında gerçeğe dönüştürdü. Brown Üniversitesi'nde doktorasını alan Steiner, "Fizik eğitimimi tamamlamak hayatımın en sevindirici noktasıydı" dedi.

ABD'nin Rhode Island eyaletinde oturan emekli doktor Manfred Steiner, 89 yaşında fizik doktorasını tamamladı.
Viyana Üniversitesi'nden 1955'te tıp diplomasını almasından birkaç hafta sonra ABD'ye taşınan Steiner, Tufts Üniversitesi'nde hematoloji ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde biyokimya okuyarak tıp profesörü oldu.

Kan ve kan hastalıkları konusunda başarılı bir kariyere sahip olan Steiner, 1985-1994 yıllarında, Providence şehrindeki dünyanın en saygın üniversitelerinden Brown'da Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü'nün yöneticiliğini üstlendi.

2000 yılında emekli olduktan sonra hayalini gerçekleştirmek için kolları sıvayan Steiner, 70 yaşında Brown Üniversitesi'nde fizik üzerine lisans dersleri almaya başladı.

2007'de doktora programına kaydolmak için yeterli krediye ulaşan Steiner, tezinde, iletken metallerdeki elektronların kuantum mekanik olarak nasıl davrandığını ve fermiyonların davranışlarında nasıl bozonlara dönüşebileceğini araştırdı.

"HAYATIMIN EN SEVİNDİRİCİ NOKTASIYDI"

Fizik doktorasını alan Steiner, bunun gençlik hayali olduğunu söyledi.

Gençlik yıllarını Viyana'da geçiren Steiner, o senelerde Albert Einstein ve Max Planck'ın kitaplarını okuduktan sonra fizikçi olmaya karar verdiğini ancak II. Dünya Savaşı'ndan sonra annesi ve amcasının kendisini tıp okumaya yönlendirdiğini söyledi.

Steiner, ömrü boyunca fizikçi olma hayalini aklından çıkaramadığını belirterek, "Sonunda başardım. Fizik eğitimimi tamamlamak hayatımın en sevindirici noktasıydı" diye konuştu.

Yeni kariyeriyle ilgili "Ücretli bir iş aramıyorum, o kısmı geçtim." diyen Steiner, 1960'tan beri evli olduğu 93 yaşındaki eşi Sheila ile bu ay 90. yaş gününü kutlayacak.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar