Türkiye ve Katar arasında askeri sağlık işbirliği protokolü imzalandı

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 25.06.2021 tarih ve 12:32 saatinde Eğitim Haberleri kategorisine yazıldı. Türkiye ve Katar arasında askeri sağlık işbirliği protokolü imzalandı

makale içerik

Türkiye ve Katar arasında askeri sağlık işbirliği protokolü imzalandı

Türkiye ve Katar arasında askeri sağlık işbirliği protokolü imzalandı

Türkiye ile Katar arasında imzalanan protokole göre askeri sağlık alanında işbirliği kararı alındı. Beş yıllığına düzenlenen protokelde Katarlı askeri personelin ve askeri öğrencilerin Türkiye'de askeri sağlık eğitimi alması kolaylaştırıldı.

Türkiye ile Katar arasında “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği” protokolü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Protokol kapsamında görevlendirilen misafir askeri personel ve misafir askeri öğrencilerin mali ve özlük hakları da belirlendi.

Milli Savunma Bakanlığı konuya ilişkin "Bu protokol askeri sağlık alanında işbirliği protokolü ve misafir personel ve misafir öğrenciler Katar Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan asker sivil personel ile Katar silahlı kuvvetlerinde görev yapmak üzere eğitim alacak personeli kapsıyor" açıklamasını yaptı. 

Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden ülke karar verecek.

Öte yandan, Katarlı misafir personel ve yakınları ile Katarlı öğrenciler mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek. Askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler.

5 yıl için düzenlenen protokolde sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma da iş birliği kapsamına alındı. 

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar