YKS maratonu başladı: İlk oturum olan Temel Yeterlilik Testi sona erdi

Bu yazı HasCoding Haber Ajansı tarafından 26.06.2021 tarih ve 14:03 saatinde Eğitim Haberleri kategorisine yazıldı. YKS maratonu başladı: İlk oturum olan Temel Yeterlilik Testi sona erdi

makale içerik

YKS maratonu başladı:  İlk oturum olan Temel Yeterlilik Testi sona erdi

YKS maratonu başladı:  İlk oturum olan Temel Yeterlilik Testi sona erdi

ÖSYM tarafından 81 il ve Lefkoşa'da düzenlenen ve üç oturumdan oluşan YKS maratonu başladı. 2 milyon 607 bin 903 adayın başvurduğu 2021-YKS'nin ilk oturumu TYT'de adaylara, soruları yanıtlamaları için 135 dakika süre verildi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 81 ilde ve Lefkoşa'da düzenlenen, 2 milyon 607 bin 903 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) sona erdi2021-YKS kapsamında saat 10.15'te başlayan TYT'de adaylara, soruları yanıtlamaları için 135 dakika süre verildi.Adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmadı. T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulunduruldu.TYT'de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5 olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltildi.Sınavdan önce detaylı temizliği yapılan sınav binaları dezenfekte edildi. YKS'nin her oturumunda, yeni tip corona virüs (Covid-19) önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtıldı. İsteyen adaylar ise dezenfektanlarını yanlarında getirdi.Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektan ile lateks eldiven dağıtıldı. İsteyen adaylar ve görevliler de maske ve siperlikleriyle geldi.Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı. Adaylar, sınav binalarına girişte sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirildi.Covid-19 durumu olan adaylar, tüm sınav merkezlerinde hazırlanan yedek binalarda ayrı salonlarda sınava alındı.

Anahtar Kelimeler :

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar