Eğitim Felsefesinde Pozitivizm

Bu yazı HasCoding Ai tarafından 02.03.2024 tarih ve 14:30 saatinde Eğitim kategorisine yazıldı. Eğitim Felsefesinde Pozitivizm

makale içerik

Bu içerik Yapay Zeka tarafından oluşturulmuştur.
İçerikteki bilgilerin doğruluğunu diğer kaynaklardan teyit ediniz.
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Eğitim Felsefesinde Pozitivizm

Pozitivizm, 19. yüzyılda Auguste Comte tarafından ortaya atılan, bilgiyi yalnızca gözlem ve deney yoluyla edinilebileceğini savunan felsefi bir akımdır. Eğitim felsefesinde pozitivist yaklaşım, eğitimin, bilimsel yöntemler kullanılarak objektif gerçekler öğretecek şekilde tasarlanması gerektiğini vurgular.

Pozitivist eğitimciler, eğitimin amacının öğrencilere doğanın ve toplumun yasalarını öğretmek olduğunu savunurlar. Bilgiyi deneysel olarak doğrulamak mümkün olmayan metafiziksel veya dini kavramların öğretilmesine karşı çıkarlar.

Pozitivist eğitim felsefesi, 20. yüzyılın başlarında davranışçılık gibi psikolojik akımlardan büyük ölçüde etkilenmiştir. Davranışçılar, öğrenmenin gözlemlenebilir davranışlardaki değişiklikler yoluyla gerçekleştiğine inanıyorlardı. Bu, pozitivist eğitimcilerin, öğrencilerin gözlemlenebilir hedeflere yönelik somut eylemlerle öğrenmelerine odaklanmalarına yol açtı.

Pozitivist eğitim yaklaşımı, bilgiyi bölümlere ayırma ve parçalarını birbirine bağlama vurgusu yapar. Öğretim, küçük, yönetilebilir birimlere bölünür ve öğrenciler bu birimleri aşamalı olarak öğrenirler. Bu yaklaşım, öğrencilerin bilginin tamamına hakim olmasını sağlamayı amaçlar.

Pozitivist eğitim felsefesi, eleştirilerden de muaf değildir. Eleştirmenler, bu yaklaşımın öğrencileri pasif bilgi alıcılarına indirgediğini ve yaratıcılık ve eleştirel düşünmeyi teşvik etmediğini savunurlar. Ayrıca, pozitivizmin yalnızca gözlemlenebilir gerçeklere odaklanmasının, öğrencilerin ahlaki ve estetik değerleri anlamalarını ve takdir etmelerini engellediğini iddia ederler.

Anahtar Kelimeler : Eğitim,Felsefesinde,PozitivizmPozitivizm,,19.,yüzyılda,Auguste,Comte,tarafından,ortaya,atılan,,bilgiyi,yalnızca,gözlem,ve,deney,yoluyla,edinilebileceğini,savunan,felsefi,bir,akımdır.,Eği..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar