Geleceğin Meslekleri

Bu yazı Cenk Kolcu tarafından 17.10.2019 tarih ve 11:10 saatinde Eğitim kategorisine yazıldı. Geleceğin Meslekleri

makale içerik

Geleceğin Meslekleri
Kısa Linki Kopyala

Dünya kendini geliştirmeye devam ettikçe farklı meslek gurupları da ortaya çıkmaktadır. Teknoloji çağında olmamız ile birlikte de alışılmışın dışında meslek alanları oluşmaktadır. Doktorluk, mühendislik, mimarlık gibi popüler meslek gurupları artık yerini teknoloji ile iç içe ilerleyen mesleklere bırakmaktadır.

Teknoloji ve bilim bildiğiniz üzere aynı düzlemde yürümektedir. Birbirinden destek alarak Dünya’nın gelişmesine yarar sağlayan bu iki alan mesleklerinde değişmesine neden olmuştur. Artık meslekler modern çağa ve teknolojiye uygun olacak, insanlığın gelecek tarihine ışık tutacaktır. Bu nedenle de geleceğin meslekleri teknoloji ile doğru orantılıdır. Aşağıda yer alan meslek guruplarını inceleyerek sizlerde gelecekte aranan insanlar olabilirsiniz.

Edge Computing Uzmanı

İnternet alt yapısını gelecekte kontrol etmek adına bu uzmanlara ihtiyaç olacak. Şimdilik farklı teknolojiler ile kontrol sağlanıyor olsa da geleceğin meslekleri arasında yer alan edge computing uzmanı internetin alt yapısını kontrol edecek.

Veri Dedektifi

Reklamlar, istatistikler, günümüzde farklı teknolojiler üzerinden yapılıyor olsa da gelecekte veri dedektifleri sayesinde yapılacak. Dedektif verileri inceleyerek fikirlerini şirketler ile paylaşacak. Böylelikle şirketlerin politikasına doğrudan yön verecek.

Siber Şehir Uzmanı

Siber saldırılar veya siber olaylar bildiğiniz üzere son dönemlerde inanılmaz derecede artmıştır. Gelecek meslek grupları arasında yer alana siber şehir uzmanları görevlendirildikleri şehri saldırılardan koruyacak. Tabi bunun yanı sıra elektrik, geri dönüşüm ve daha birçok alanda da siber çalışmalar yapacak.

Seyahat Üreticisi

Arttırılmış gerçeklik ile istediğiniz yere gitmeniz artık mümkün. İşte gelecekte bu seyahatleri düzenleyen seyahat üreticileri olacak.

Yapay Zekâ Geliştirme Müdürü

Gelecekte bizlere hizmet vermeleri adına robotlar olacak. Mağazalarda ürün gösterecekler veya yemek yediğimiz yerlerde bizlere garsonluk yapacaklar. İşte yapay zekâ müdürü bu robotların gelişmesini sağlayacak.

Spora Bağlılık Rehberi

Diyetisyenler, spor hocaları artık tamamen gelecekte kendilerine spor sektöründe yer bulamayacaklar. Yapay zekâ teknolojisi kullanan rehberler sağlıklı bir yaşam sürmeyi hedefleyen insanlara destek olacaklar. Geleceğin mesleği de spor alanında rehberler olacak.

Yapay Zekâ Destekli Sağlık Personeli

Aklınıza robot gelebilir. Fakat bu personellerin robot ile alakalısı yok. Sağlık personelleri yazılımları ile birlikte sizleri muayene edecek. Böylelikle hastaneye yâda farklı yerlere gitmenize gerek kalmayacak. Yapay zekâ destekli sağlık personeli de geleceğin meslekleri arasında yer almaktadır.

Kişisel Veri Simsarı

Kişisel veri simsarları gelecekte veri üreten insanlardan üretmiş oldukları verileri satın alacak. Böylelikle kişisel veri simsarları geleceğim mesleklerinden biri olacak.

Genetik Çeşitlilik Memuru

DNA’lar yapılan testler ve daha birçok proje içerisinde genetik çeşitlilik memurları olacak deseydik inanırdınız, değil mi? Ama genetik çeşitlilik memurları çalıştıkları şirkette farklı ırk ve kökenlerden olan bireyler ile ilgili çalışmalar yapacak. Şirketin genetik yapıdan iyileştirilmesi ile ilgilenecek.

Yol Denetleyicisi

Drone ve otonom araçların artmasından dolayı yol denetleme görevinde yer alan insanlara ihtiyaç olacak. İşte yol denetleyicisi mesleği hem hava hem kara hem de deniz araçlarının tamamını takip edecek. Teknoloji ile birlikte takip etmekte de zorlanmayacak.

Dijital Terzi

Pantolunuzun veya tişörtlerinizin tamiratları için gittiğin terzilerin dijital olacağını biliyor musun? Gelecekteki popüler mesleklerden biri de dijital terzi. Müşterilerin tamamının bilgilerinin yer aldığı bir E-ticaret alanı üzerinden satışlar yapılacak. Böylelikle terzi arayışlarınızda artık teknoloji ile birlikte çağa uygun bir şekilde internet üzerinde sonuçlanacak.

Anahtar Kelimeler : Dünya,kendini,geliştirmeye,devam,ettikçe,farklı,meslek,gurupları,da,ortaya,çıkmaktadır.,Teknoloji,çağında,olmamız,ile,birlikte,de,alışılmışın,dışında,meslek,alanları,oluşm..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar