Polonya'da Okumak

Bu yazı Cenk Kolcu tarafından 12.10.2019 tarih ve 16:24 saatinde Eğitim kategorisine yazıldı. Polonya'da Okumak

makale içerik

Polonya'da Okumak
İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Dünya’nın ve Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri olmayı başarmış Polonya yurt dışında üniversite okumak denildiği zaman akla gelen ülkelerden biridir. 38 milyon nüfusu ve Lehçe dili ile birlikte yıl içerisinde binlerce eğitim almak isteyen gence ev sahipliği yapmaktadır. Başkenti Varşova olan ülke de özel ve devlet bünyesinde toplam da 400 üniversite bulunmaktadır. Nitekim ülkemizden de binlerce öğrenci üniversite eğitimi veya yüksek lisans eğitimi için Polonya’yı tercih etmektedir.

Polonya geçmiş tarihi göz önünde bulundurulduğu takdir de birçok bilim adamı ile alanında uzman kişiler yetiştirmiştir. Sosyoekonomik yapısı göz önünde bulundurulduğu takdir de eğitime inanılmaz derece yatırım yapan bir ülkelerin başında gelmektedir. Polonya’da eğitime yıllık 2 milyar Euro yatırım yapmaktadır. Üniversite hayallerinizi gerçekleştirmek ve kendinize yeni bir hayat kurmak için kesinlikle tercihleriniz arasında olabilecek bir ülkedir. Detaylı incelediğimiz takdirde de ülkenin eğitim için tercih edilecek birçok cazibe noktası olduğunu göreceksiniz.

Polonya’da Hangi Bölümleri Okuyabilirim?

Liseyi tamamlamanızla birlikte üniversite okumak ile ilgili yaptığınız araştırmalarda karşınıza çıkan tüm bölümleri Polonya’da okuyabileceğinizi unutmamalısınız. Mühendislik, tıp ve daha birçok bölümü 400 üniversite ile öğrencilere sunmaktadır. Tabi okuyacağınız bölüme yönelik iyi bir üniversiteyi tercih etmeniz önemlidir. Örneğin mühendisliği bir teknik üniversite de okuyarak kendinizi daha da iyi geliştirebilirsiniz. Fakat genel olarak baktığımız zaman aklınıza gelebilecek tüm mesleki eğitimleri alabileceğiniz bölümler Polonya üniversitelerinde bulunmaktadır.

Polonya’da Eğitim Ücretleri

Polonyada üniversite okumak konusunda eğitim ücretleri kesinlikle önemlidir. Bütçenizi sarsmadan kaliteli bir eğitim almak Polonya’da kesinlikle mümkündür. Üniversite ücretleri genel olarak 2.500 Euro’dan başlayıp 4.250 Euro’ya kadar çıkmaktadır. Bu aşama da özellikle okuyacağınız bölümün belirleyici rol oynayacağını unutmamalısınız. Popüler bölümleri konuşacak olursak;

  • Mühendislik ve Mimarlık: 3.500 Euro
  • Tıp ve Diş Hekimliği: 4.250 Euro
  • Diğer: 2.500 Euro ile 3.500 Euro

Yukarıda yer alan ücretler 2019 yılı için geçerli olup her dönem değişiklik gösterebilir.

Polonya’da Hayat Pahalı Mı?

Polonya’da hayat pahalı mı sorusu eğitim almak isteyen gençlerin şüphesiz aklına gelebilecek en önemli sorulardan biri olma özelliği taşımaktadır. Avrupa’yı tamamen göz önünde bulunduğunuz zaman Polonyada okumak yaşamsal giderleriniz için de doğru bir tercih olacaktır. Ülke içerisinde özel ve devlet yurtlarının yanı sıra tercih ederseniz kiralayabileceğiniz evlerde bulunmaktadır. Dolayısıyla öncelikle nasıl bir yaşam kuracağınız bu nokta da kesinlikle önemlidir. Örneğin devlet yurdunda kalacaksanız aylık 150 Euro ödeme yapmanız gerekecektir. Fakat özel yurtlar 260 Euro’dan başlayıp 450 Euro’ya kadar çıkmaktadır. Kiralamak istediğiniz evler normal statüde ise her şey dâhil 500 Euro ödeyecekken lüks bir eve 1.000 Euro ödeyebilirsiniz. Günlük yaşam giderlerinizi de 20 Euro üzerinden hesaplarsanız nasıl bir yaşam maliyeti çıktığını görebilirsiniz. Yaşam giderlerinizi azaltmak ve kazanç elde etmek isterseniz de park time yapabileceğiniz işler olduğunu unutmamalısınız.

Anahtar Kelimeler : Dünya’nın,ve,Avrupa’nın,en,önemli,ülkelerinden,biri,olmayı,başarmış,Polonya,yurt,dışında,üniversite,okumak,denildiği,zaman,akla,gelen,ülkelerden,biridir.,38,mil..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar