18-19. çağ felsefesi politika alanında yeni ve farklı fikirler üretilmesinin sebepleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.07.2020 tarih ve 23:35 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. 18-19. çağ felsefesi politika alanında yeni ve farklı fikirler üretilmesinin sebepleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

18-19. yüzyıl felsefesi siyaset alanında yeni ve farklı fikirler üretilmesinin nedenleri nelerdir?

 

18.Ve 19.yüzyıl felsefesinde tarihsel açıdan bakıldığında siyasi ideolojilerin öne çıkmış olduğu bir döneme olarak nitelendirebiliriz. Özellikle sosyalist fikir onun kökleri bu zamanda daha belirgin hale gelmiştir. Diğer taraftan liberalizm ve felsefi kökleri de bu dönemde oluşmuştur. Bu çağda siyasal ve toplumsal sorunlara daha çok ehemmiyet verilmiştir. Bunda Sosyalizmin büyük etkilerini görmek mümkün. Yine Sosyalizmin etkisiyle yeni kültür ve insan tipi arayışları hep bu zamanda başlamıştır. Ayrıca gelenekselden kopup aklın ön planda olduğu bir düşünme seçimi olarak yeni fikirler ortaya atılmış ve dini geleneklerden kopuş hep bu devrin amasıdır.

 

18 ve 19. Yüzyıllarda hakim görüş, olgulara dayalı ilmi yaklaşımdır. Bu yaklaşımda pozitivizmin etkisi büyüktür. Bu dönemde beş akım karşımıza çıkmaktadır. Bunlar; Pozitivizm, Romantizm, Nihilizm, İdealizm ve Diyalektik Materyalizmdir. 19. çağ insanların hak, adalet, eşitlik ve yeni akılcı bilgilere erişmesi için ortaya çıkan ideolojiler çağı olmuştur. Din ve gelenekselden kopuş ve liberalizm ile sosyalizmin çatışması hep bu dönemde yaşanmıştır. Bu biçimde yeni insan tipleri ve kültürlerinin ortaya çıkması hedeflenmiş sadece başarı göstermiş olamamıştır. Bu devre düşünürlerinin görüşleri ve şekilleri birbirinden farklı olsa da insanın kıymetli ve geliştirilebilir varlık olduğu benimsenmiştir.

Anahtar Kelimeler : 18-19.,yüzyıl,felsefesi,siyaset,alanında,yeni,ve,farklı,fikirler,üretilmesinin,nedenleri,nelerdir? 18.Ve,19.yüzyıl,felsefesinde,tarihsel,açıdan,bakı..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar