Aklını kendin kullanma cesaretini göster lafıyla Kant’ın 18-19. çağ felsefesine olan tesiri nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.07.2020 tarih ve 23:36 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Aklını kendin kullanma cesaretini göster lafıyla Kant’ın 18-19. çağ felsefesine olan tesiri nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

“Aklını kendin kullanma cesaretini göster.” sözüyle Kant’ın 18-19. yüzyıl felsefesine olan tesiri nedir? Açıklayınız.

Aydınlanma Çağı ya da Akıl Çağı olarak malum 18. Ve 19. Yüzyıllarda aydınlanmacı filozof olarak tanınan Immanuel Kant, aydınlanmayı en iyi halde tanımlayan düşünürlerin başlangıcında gelir. Kanta’a gore aydınlanma, adamın kendi suçu nedeniyle düştüğü ergin olmayış durumundan kurtulmak olarak tanımlar.  Burada , adamın aklını tek başına kullanamayışının adamın kendi suçu olduğunu vurgulayarak “Aklını kullanma cesareti göster” diyerek insanları bu görüşe çekmeye çalışır.

 

Aydınlanmanın amacı, insanı ve doğayı sadece akıl temelinde algılamak ve adamın biyolojik olarak tabiatın bir parçası olduğu fikrini geliştirmektir. Böylece akıl sahibi adamın yaşamı daha güzel bir hale getirebileceği savunulmuştur. Çünkü doğruyu ve mutluluğu özgürce bulabilen bir insan hayal edilmiştir.

 

Akla önem verilmesi birçok alanda gelişimleri beraberinde getirmiştir. Özellikle siyasal ve ekonomik alanda kendini iyice hissettirmiştir. Aydın ve yazarlar topluluğu gelişmiş, sanat, felsefe ve edebiyatta birçok eserin ortaya çıkması gerçekleşmiştir. Düşünce özgürlüğü desteklendiği için dini ve siyasi otoritelere karşı gelişler başlamıştır. Akla itimat duygusu gün geçtikçe artmış ve akılcı düşünceler benimsenmiştir. Bu da felsefi alanda birçok ekolün ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Anahtar Kelimeler : “Aklını,kendin,kullanma,cesaretini,göster.”,sözüyle,Kant’ın,18-19.,yüzyıl,felsefesine,olan,tesiri,nedir?,Açıklayınız. Aydınlanma,Çağı,y..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar