Aşağıdaki durumları gerçekleştirirken kullandığınız bilgileri düşününüz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 18.07.2020 tarih ve 02:02 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Aşağıdaki durumları gerçekleştirirken kullandığınız bilgileri düşününüz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Aşağıdaki durumları gerçekleştirirken kullandığınız bilgileri düşününüz. Bu detayları doğrulamak için hangi ölçütlerin kullanılması gerektiğini nedenleriyle birlikte boş bırakılan yerlere yazınız.

Meslek Seçerken
Meslek seçerken başvurulan bilgi türleri kişiden kişiye değişim gösterecektir. Meslek seçerken romantik bir yaklaşım yayınlayan kişiler sezgisel malumat türünü kullanabilir. Ancak meslek seçimine daha fazlaca ekonomik yaklaşan kişiler, gündelik malumat türünden yararlanırlar. Sezgisel malumat türünün romantik anlamda kullanıldığının doğrulaması; ferdin sezgisel olarak bu mesleği yapabileceğini bilmesidir. Ancak ekonomik açıdan yaklaşanlar, paranın nasıl bir güce sahip olduğunu gündelik malumat aracılığı ile bilirler.

Teknolojik Bir Alet Satın Alırken
Teknolojik bir alet satın alırken kullanılan bilgi türü, felsefe içinde de kategorize edilmiş suretiyle “teknik bilgi” türüdür. Teknik bilgiler, varlığı somut olarak gösterilebilen nesnelerin bilgisidir. Bir nesnenin ya da aletin iyi mi çalıştığı veya çalıştırılacağı üzere bilinen tüm bilgiler teknik malumat alanına girer. Dolayısıyla alet satın alırken teknik bilgi olmaksızın doğru seçimi yapmak zor olacaktır.

Bir Arkadaş Seçerken
Bir arkadaş seçerken kullanılan bilgi türleri yeniden kişiden kişiye nazaran farklılık göstermekle beraber genel olarak sezgiseldir. Ancak dinsel bilgi türünün dogmatik ve inanca dayalı yapısına da benzerlik gösterebilir. Arkadaş seçiminde bizim için en iyisi olduğuna “inandığımız” kişiye yakınlık gösteririz. Bu inancımızı etkileyen çeşitli davranışlar da elbet vardır. Ancak seçim yaparken karşıdaki ferdin kesinlikle “iyi” olduğunu kanıtlamamız mümkün değildir.

Anahtar Kelimeler : Aşağıdaki,durumları,gerçekleştirirken,kullandığınız,bilgileri,düşününüz.,Bu,detayları,doğrulamak,için,hangi,ölçütlerin,kullanılması,gerektiğini,ne..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar