Ben kimim konusunda neden değişik cevaplar vardır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.06.2020 tarih ve 20:36 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Ben kimim konusunda neden değişik cevaplar vardır?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Ben kimim konusunda niçin değişik cevaplar vardır?

İnsan “Ben kimim?” sorusunu kendine sorarken aslında nasıl dünyaya geldiğini, dünyaya geliş amacını, ölümden sonraki yaşamının nasıl olacağı vb. Sorulara cevap arar. Ancak bu yanıtların cevapları devamlı değişkenlik gösterir. Çünkü yaşanılan zaman, mekân ve vakalar bu soruların cevaplarını da değiştirmektedir.

“Ben kimim?” sorusunu her insan farklı şekilde yanıt verir. Bu cevapların değişik olmasının nedenleri içinde kişilerin inançları, hayata bakış açıları, tarihsel hafızaları, romantik ve düşüncesel iç dünyaları şeklinde sebepler sayılabilir. “Ben kimim ?” gibi bir soru aslında da zor bir sorudur ve zaman zaman verilen cevaplarda değişiklikler görülebilir. Bu cevapların değişmesi kişilerin ruhsal dünyalarındaki değişimlerin neticesidir. Aslında insanoğlu kendi kimliğinin arayışı içindedir zekasıyla yanıt bulamadığı soruların cevapları çağlar boyu aramaya devam edecektir.

“Ben kimim?” sorusuna en kapsamlı açıklamalar felsefi ve dini açıdan aslen getirilmiştir. Bilimsel verilerle elde edilmiş bulgularda adamın yaratılışı hakkındaki fikir vermektedir.

Ben kimim? konusunda farklı cevapların olmasının en büyük sebebi işte dini, felsefi ve bilimin yaptığı bu açıklamalara dayanır.

Bilim; insanı ruhsal ve biyolojik olarak incelemiş ve insan bedeninin yapı özelliklerini kendi yöntemlerini kullanarak açıklamaya çalışmıştır.

Din ise, “ben kimim?” sorusuna iman ve iman noktasından yaklaşmış ve kendi açıklamalarının delileri olarak mübarek kitaplarda yazılanları göstermiştir.

Felsefi açıdan da “ben kimim?” sorusu filozlarca senelerce tartışılmış ve farklı cevaplar verilmiştir. Bazı filozoflar bu soruya akılsal temellendirmeler yaparak cevap aramış bazıları ise hem dini hem de doğa kavramı üzerinde değerlendirmiştir.

Anahtar Kelimeler : Ben,kimim,konusunda,niçin,değişik,cevaplar,vardır? İnsan,“Ben,kimim?”,sorusunu,kendine,sorarken,aslında,nasıl,dünyaya,geldiğini,,dünyaya,geliş,amacını,,ö..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar