Bergson’un bilginin kaynağına yönelik görüşü nedir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.06.2020 tarih ve 22:55 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Bergson’un bilginin kaynağına yönelik görüşü nedir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bergson, insan bilincinin, dışsal alem ve içsel alem arasında sürekli bir etkileşme olduğunu savunarak insan bilicinin dışsal alemden ve mekândan izlenimler aldığını savunur. Bergson’a göre izlenimlerin zihnin giydirdiği şekil ve düşüncüleri “ben” ile ilgili bilgi vermez. İnsanın “ben”’i bulması için iç alemine yönelerek gerçekleşir.

 

Bergson, “ben” kavramı üzerinde durmuş ve bilginin zihinden gelen sezgi ve düşüncelerle dış dünyadan edinilen deneyimler sayesinde gelişebileceğini savunmuştur. Ancak burada bir çelişki olabilir. Her şey mekânda gerçekleşmez, insan bilincinde “süre” ve sürüp gitme söz konusudur. Yani ardışık olaylar mekânda değil süre içinde gerçekleşir.

 

Bergson, öte yandan insanın kendi dışındaki şeylerin bir süre geçirmediklerini de vurgulayarak daha önceki yaşanmışlıkların bir değişim süzgecinden geçme olasılıklarını da belirtir.

Anahtar Kelimeler : Bergson,,insan,bilincinin,,dışsal,alem,ve,içsel,alem,arasında,sürekli,bir,etkileşme,olduğunu,savunarak,insan,bilicinin,dışsal,alemden,ve,mekândan,izlenimler,aldığını,savunur.,Berg..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar