Bilgi güçtür sözünü bilimsel metot kıymeti bakımından açıklayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:42 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Bilgi güçtür sözünü bilimsel metot kıymeti bakımından açıklayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

F. Bacon’un “Bilgi güçtür.” sözünü ilmi metot kıymeti bakımından açıklayınız.

 

Rönesans devrin sonlarında adından epeyce laf ettiren çağdaş fikir aydınlarının başlangıcında F. Bacon gelir. Bacon, geleceğin insan dünyasının sadece bilim yöntemiyle aydınlanacağını savunur. Onun için malumat ömür arasında her şeyden önemlidir. Bu nedenle en ünlü sözü” malumat güçtür” demiştir. Bacon, buradaki bilginin bilimsel bilgi bulunduğunu vurgular. Çünkü bilimsel bilgiyle doğanın işleyişinin daha iyiyi kavranacağını ve tabiatın kontrol altında tutulmasını kolaylaştıracağını belirtir. Bu nedenle “bilmek doğaya başat olmaktır” diyerek bilginin önemine vurgu yapar.

 

F. Bacon, doğa ile alakalı yapılacak çalışmaların bölük pörçük olmaması icap ettiğini, şundan dolayı tabiat vakalarını ve işleyişini kontrol altında tutmanın zor olduğunu söyler. Bu nedenle yapılacak doğa çalışmalarının sistemli, bilgili bir biçimde seçilmiş emin ve tabiat ananın yapısına müsait olması icap ettiğinin önemine dikkat çeker.
Bacon, sağlam bir metot anlayışı ile yapılmayan bütün doğa çalışmalarının bilimsellikten uzak ve rastlantısal çalışmalar olacağını belirtir. Bu durumu aşmak için ilmi yöntemlerin dikkatli kullanılması icap ettiğini vurgulayarak bütün ilmi yöntemlerin tümevarım yöntemi ile değil tümdengelim yöntemiyle yapılması icap ettiğini savunur.

 

Ancak bu biçimde ussal bir ilmi metot çalışmasından söz edilebileceğini vurgular. Ve o zaman kadar yapılan tüm ilmi yöntemleri eleştirerek işe başlar. Bu durumu bir örnekle açıklamak için de Aristotoles’in ölçme yönteminin sanki bir buluş yöntemi şeklinde gösterilmesini gösterir.

Anahtar Kelimeler : F.,Bacon’un,“Bilgi,güçtür.”,sözünü,ilmi,metot,kıymeti,bakımından,açıklayınız. Rönesans,devrin,sonlarında,adı..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar