Bilgi güçtür sözünün olumlu ve negatif taraflarını güncel hayattan örneklerle tartışınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:33 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Bilgi güçtür sözünün olumlu ve negatif taraflarını güncel hayattan örneklerle tartışınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bacon’ın “Bilgi güçtür.” sözünün müspet ve olumsuz yanlarını güncel yaşamdan örneklerle tartışınız.

F.Bacon çağdaş düşünce aydınlarındandır ve doğru bilgiye ulaşmak için ilmi yöntemlerin kullanılması icap ettiğini savunur. Ona gore bilgi yaşamda her şeyden önemlidir. Bu nedenle “bilmek doğaya egemen olmaktır.” Tezini savunur. Bilgi özellikle de bilimsel malumat önemlidir ve insan hayatını olumlu veya negatif bir şekilde etkiler. Bu etkilenme bilginin iyi mi ve nerede kullanılacağına nazaran değişir. Örneğin, atomun parçalanabileceğini ilk gören bilim insanı Alberth Einstein’dir. Bu buluş birçok alanda ilerlemenin başlangıcı olmuştur. Ancak yine aynı buluşla atom bombası icat edilmiş ve binlerce adamın ölümüne ve binlerce insanında kalıcı bir halde sakatlanmasına niçin olmuştur. Japonya’ya atılan bu atom bombasının zararı dokunan etkileri yıllarca ülkede yaşayan insanların sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemiştir.

 

Bilgi güçtür lafı için verilebilecek bir diğer misal ise şudur. Her geçen gün gelişen kimyasal ilaç sektörü birçok hastalığın iyileşmesine önemli katkılarda bulunmaktadır. Ancak bu ilaçlar çoğu insana şifa deposu olurken, yanlış ve bilinçsizce kullanım neticesinde bazı insanların hayatına mal olmaktadır. Bu nedenle her faydalı buluş ve ilmi malumat kullanılan yere, tercih edildikleri yöneteme nazaran faydalı ya da zararlı olabilmektedir.

 

F.Bacon’un deyimiyle “Bilgi güçtür” evet fakat bu bilginin doğru yerlerde kullanılması ve her zaman insanlığın yararı için yapılacak çalışmalarda yer alması önemlidir. Aksi şekilde bu malumat yanlış kişilerin elinde insanlığın sonun gelmesini kolaylaştırır.

Anahtar Kelimeler : Bacon’ın,“Bilgi,güçtür.”,sözünün,müspet,ve,olumsuz,yanlarını,güncel,yaşamdan,örneklerle,tartışınız. F.Bacon,çağdaş,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar