Bilim felsefesi bir bilim alanı mıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 13.06.2020 tarih ve 00:47 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Bilim felsefesi bir bilim alanı mıdır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bilim felsefesi bir bilim alanı mıdır?

Çağlar boyunca bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler birçok insan gibi felsefecilerinde dikkatini çekerek bu konu hakkında görüşler ortaya atılmıştır. Filozoflar gelişen bilimi daha çok sistemli bir şekilde sorgulamışlar ve daha önce sorulmayan veya yanıt alınamamış bazı sorular hakkında fikir yürütmüşlerdir. Bu tür görüşlerin ardından felsefenin temel bir disiplini olan bilim felsefesinin doğmasına neden olmuştur.

 

Bilim felsefesi ile bilim çoğu zaman karıştırılan bir kavram olarak karşımıza çıkar. Çünkü her iki disiplinde bilime konu olan şeyler hakkında görüş bildirmektedir. Ancak daha detaylı bir şekilde incelediğimizde bu iki kavramın aslında farklı oldukları ve konu itibariyle aynı görünseler bile yöntem açısından farklılıkların olduğunu görürüz.

 

Bilim felsefesinin konusu bilime dair her şey olsa da daha çok bilimi sorgulayan bir yanı vardır. Bilim felsefesi genel olarak bilimin doğasını, işleyişini, yapısını ve daha özel olarak da onun kavram ve ilkelerini sorgulayan bir felsefedir. Oysa bilim, doğadaki olayları gözlem ve deney yoluyla inceleyip bulgularla işlediği konuları açıklamaya çalışır. Felsefe ise deneye hiç başvurmaz sadece eldeki verileri sorgulayıp doğru veya yanlış olduklarını sorduğu sorularla yanıt aramaya çalışır.

 

Bilim insanları, yaptıkları deney ve gözlemler neticesinde sistemli olarak açıklamalarda bulunur. İşte bilim ve bilim felsefesini ayıran nokta buradadır. Çünkü bilim felsefesi, bilim insanlarının yapmış olduğu tüm bu çalışmaların insanlar üzerindeki olumlu veya olumsuz etkilerini sorgulayan bir disiplindir. Yani bilim felsefesi yeni bir bilgi kesinlikle vermez ve var olan bilgileri sadece sorgulayarak “neden, niçin, nasıl” gibi sorular sorarak yanı arar. Bu nedenle bilim felsefesine bilim denemez.

Anahtar Kelimeler : Bilim,felsefesi,bir,bilim,alanı,mıdır? Çağlar,boyunca,bilim,ve,teknoloji,alanındaki,gelişmeler,birçok,insan,gibi,felsefecilerinde,dikkatini,çekerek,b..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar