Bilim ve felsefeye eğitimin tesiri ne olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.06.2020 tarih ve 23:50 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Bilim ve felsefeye eğitimin tesiri ne olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bilim ve felsefeye eğitimin tesiri ne olabilir?

 

Eğitimin birey ve topluluk açısından önemi ve işlevi büyüktür. Eğitimin insan için önemi her devre dönemin filozofları tarafından yakından takip edilmiştir. Filozoflar adamın eğitimi hususunda birçok görüş beyan etmişler ve tahsil sistemini yakından irdelemişlerdir.
Eğitimin felsefe açısından ele alınmasının nedeni ise “Nasıl bir insan yetiştirmek istiyoruz” sorusuna arana cevaplar olmuştur. Bu soruya yanıt bulmak içinde ancak felsefenin ışığı arasında tartışılması gerekir.

 

Bilim felsefe ilişkisi 19. Yüzyıl sonlarında başlamış ve bilhassa Aydınlanmacı filozoflar tarafından ele alınmıştır. Bilimin gelişmesi naturel olarak öğrenime bağlıdır. Yeterli öğrenim almadan ilmi verilere ulaşmak neredeyse mümkün değildir. Orta yüzyıl filozoflarının birçoğu rasat ve deneyimleriyle görüşlerini bildirmişlerse de bu vaziyet sonraları bilimsel bilgiden uzak olarak nitelendirilirmiştir.
Gerek bilim gerekse felsefe eğitimin ışığında kati doğrulara ulaşabilir ve yeni görüşlerini temellendirebilir. Felsefe için çok fazla bilgiye gereksinim yok benzer biçimde görünse de reel ve mutlak doğrulara ulaşmak için tahsile gereksinim vardır.

 

Bilim için eğitim ise olmazsa olmazlardan biridir. Tüm bilimsel buluşlar ve icatlar belirli bir bilgi birikimiyle gerçekleşmiştir. Yani bütün açıklamalara istinaden diyebiliriz ki bilim eşittir öğrenim. Eğitimsiz bilim olamayacağı şeklinde eğitimsiz bir toplumdan söz etmekte mümkün değildir. Toplumun tahsile olan ihtiyacı ise bazı felsefi sorulara yanıt aranarak bulunabilir.

Anahtar Kelimeler : Bilim,ve,felsefeye,eğitimin,tesiri,ne,olabilir? Eğitimin,birey,ve,topluluk,açısından,önemi,ve,işlevi,büyüktür.,Eğitimin,insan,için,ö..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar