Bilimin kötüye kullanımının engellenmesi için neler yapılabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 22:43 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Bilimin kötüye kullanımının engellenmesi için neler yapılabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bilim, insanoğlu için inanılmaz gelişmeler kaydetse de, beraberinde getirdiği birçok olumsuz unsur vardır. Ancak bu olumsuz faktörlerin tamamı, insanın sorumsuzluğu ve vahşi doğasından kaynaklanmaktadır. Var olan hiç bir şey iyi veya kötü değildir. Onu ancak “insanlar” iyi ya da kötü amaçlı kullanabilirler.

 

Bilimin kötüye kullanımının engellemesi, yalnızca eğitim ile olası olabilir. Buradaki esas nokta, insana zarar verme potansiyeli taşıyan ilmi gelişmeler değil, adamın kendisidir. Yani nükleer incelemelerin milyonlarca insanı aynı anda öldürebilme potansiyeli, araştırmayı durdurmak için bir neden değildir. Kötü amaçlar aslına bakarsan bilime gereksinim duymaksızın her alanda gerçekleştirilebilirler. Bilim, yalnızca bu fena amaçları uygulamada kolaylık sağlar. Ancak iyi bir ahlaki bilgisi ile eğitilen toplumlar, zarar vermemeyi ve “iyi” olmayı fazilet olarak kabul ederler.

Eğer dünyadaki tüm bireyler ve dolayısıyla toplumlar yeteri kadar etik eğitimi aldıysa, mevcud nükleer veya biyolojik silahların hiç bir anlamı olmayacaktır. Aynı halde ahlaki öğrenim bir yana, tüm devletlerin kabul etmesi gereken evrensel hukuk kuralları, alanında uzman çevreler tarafından kolektif bir şekilde iyice tanımlanmalı, dünya üzerindeki “insan” kaynaklı kötülüklerin önüne geçilmelidir. Eğitim ve çağdaş çağa hitap eden hukuk sistemi ile beraber yalnızca “bilim” aracılığı ile yapılan kötülükler değil, adamın yüz yüze kaldığı tüm “kötülükler”, tam anlamıyla bitirilemese bile azaltılabilir.

Anahtar Kelimeler : Bilim,,insanoğlu,için,inanılmaz,gelişmeler,kaydetse,de,,beraberinde,getirdiği,birçok,olumsuz,unsur,vardır.,Ancak,bu,olumsuz,faktörlerin,tamamı,,insanın,sorumsuzluğu,ve,vahşi,doğa..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar