Bilimin Olumsuz Etkilerinin Yaygınlaşmasından Kimler Sorumlu Tutulabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 22:41 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Bilimin Olumsuz Etkilerinin Yaygınlaşmasından Kimler Sorumlu Tutulabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bilimin insanlara sayısız yararları olduğu gibi, kuşkusuz tarih süresince birçok ziyanı da olmuştur. Örnek olarak insan ömrü averajı geçmiş çağlarda oldukca düşüktü. Aynı biçimde doğum ölüm oranları neredeyse yüzde ellilere varıyordu. Modern tıbbın bilimsel yöntemler ile gelişmesi yardımıyla insan için “kıyamet” dediğimiz birçok olayın önüne geçilmiş oldu. Artık hiç kimse düşen bir yıldırımdan ötürü ölmüyor, teknolojik ve dayanıklı binalar depremler tarafınca etkilenmemizi engelliyor, rahat bir sıtma hastalığı sebebiyle milyonlarca insan hayatlarından olmuyor.

 

Tüm bu olumlu etkileri bununla beraber inanılmaz insan kıyımlarına da neden olmuştur. Örnek olarak atom enerjisinin serbest kalmasından doğan “nükleer enerji”, tüm insanlığın enerji sorununu çözebilecekken, bir savaş silahı olarak kullanılıp yüzbinlerce adamın ölmesine neden oldu. Bu durumda sorumlu tutulması gerekenler nelerdir? Bilim midir? Yoksa insanoğlu mı?

Bu durumda suçlunun kim bulunduğunun anlaşılabilmesi için güzel bir örnek vermek istiyorum; bir bıçak yardımı ile, boynuna idam ipi asmış kişiyi ölümden kurtarabilirsiniz. Ancak aynı bıçak ile katliam de işleyebilirsiniz. Cinayet işlenmesi niteliğinde suçlu bıçak mıdır? Bıçağı üreten teknoloji midir? Kesinlikle insandır. Buna benzer olarak bilimsel yöntemlerin bir kararı olan ve çevreyi kirleten kimyasal atıklar, bilimin bir suçu değildir. Aynı şekilde kendi kimyasal yapıları da bir “kusur” değildir. Sorumlu tutulabilecek tek varlık, iyi ve kötüyü ayırt etme özelliğine haiz olduğu halde “kötülük” yapan insandır.

Anahtar Kelimeler : Bilimin,insanlara,sayısız,yararları,olduğu,gibi,,kuşkusuz,tarih,süresince,birçok,ziyanı,da,olmuştur.,Örnek,olarak,insan,ömrü,averajı,geçmiş,çağlarda,oldukca..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar