Bilimin yöntemli hale gelmesi gelişimini nasıl etkilemiştir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.07.2020 tarih ve 23:46 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Bilimin yöntemli hale gelmesi gelişimini nasıl etkilemiştir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

Bilim, incelediği konuyu gözlem ve deneyle açıklayarak insanlara sunar. Bunun içinde ilmi yöntem basamaklarının her birinin kullanılması doğru bilgiye ulaşmanın tek şartı olarak kabul edilir. Bu nedenle bilimin mevzusuna giren bütün alanlar sadece duyumların sağlamış olduğu bilgiler anlaşılamaz. Bunun için bilim birtakım matematiksel hesaplara başvurarak bunu açıklar. Örneğin havanın sıcak bulunduğunu duyularımızla anlayabilir ama kaç derece ısı olduğunu ancak bilimsel yöntemlerle anlayabiliriz.

 

Bilimsel yöntemdeki başarılar 15. Ve 17 yüzyılları arasında yaşanmıştır. Rönesans’la beraber daha birçok alanda olduğu şeklinde bilimde de büyük gelişmeler yaşanmaya başlamıştır. Gözlem, hipotez, deneyler ve matematiksel hesaplamaların gelişmesi bilimsel yöntemin süratle gelişmesini sağlamıştır. Gözlem, eski çağlardan beri bilimin ve ilmi yöntemin en mühim parçalarından biridir.

 

Rönesans’ta anatomi ve astronomi alanında gözleme dayalı birçok bilginin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yapılan kontrolü deneyler yardımıyla fizik alanında da bilimsel hesaplamaların artarak hipotezlerin ve matematiksel hesaplamaların yapılması ilmi metot için ciddi bilgilerin oluşmasını sağlamıştır.

 

Gözlemler, kontrollü deneyler ve hipotezlerin oluşturulmasından sonra yapılan matematiksel hesaplamalar sayesinde ilmi bilginin güvenirliliği ortaya çıkmıştır.  17.Yy uygar felsefe filozoflarından Fransic Bacon, “malumat güçtür” diyerek tabiat ananın bilgisine ulaşmanın en güvenli yolunun ilmi yöntemlerin kullanılması gerektiğini savunmuştur. Ayrıca Bacon’a gore bilimsel metot aklın da bir aracıdır.

Anahtar Kelimeler : Bilim,,incelediği,konuyu,gözlem,ve,deneyle,açıklayarak,insanlara,sunar.,Bunun,içinde,ilmi,yöntem,basamaklarının,her,birinin,kullanılması,doğru,bilgiye,ulaşmanın,tek,şartı,ol..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar