Bilimsel yöntem kati bir malumat verir mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.07.2020 tarih ve 01:35 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Bilimsel yöntem kati bir malumat verir mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bilimsel metot, felsefi anlamda yüzyıllardır incelenmiş, ana hatları konusunda genelde mutabık kalınmıştır. Bu yöntem kısaca şöyleki sıralanabilir; Çeşitli gözlemler sonucu bir hipotez ortaya atılır. Bu hipotez, gözlemin devamlılığı ve deney yöntemi ile kontrol edilir. Bu testler cevabında hipoteziniz destekleniyorsa teori haline gelir. Teori ise, içerisinde gözlemsel ve deneysel olarak desteklenen birçok malumat ihtiva ettiği gibi, muhtelif tahminler de ortaya koyar. Bu teorinin akıbeti, yanlışlanana kadar devam edecek, yanlışlandığı durumda hataları düzeltilip yoluna devam edecektir.

 

Buraya kadar ilmi yöntemin nasıl bilgi ettiğini gördük. Ancak herkes tarafınca anlaşılmalıdır ki, ilmi yöntem “kati” bir malumat vermez. Ancak bu duruma bilim adamlarının karşı çıktığı yanılgısına düşmeyin. Tüm bilim insanların ya da camiası, bilimin bu yönteminin bilincindedir ve yeni bir bilgi elde etmek için tahminlerden sıkça yararlanıldığı bir gerçektir.

Bilimsel yöntemin kesin bilgiler veremeyeceği konusunu netleştirebilmek için, bu duruma verilmiş en iyi iki örneği inceleyelim;

-Dünyanın güneş çevresinde dönüşü 365 günde tamamlanır.
Bu bilgi kesin ve eksiksiz görünüyor ancak ne yazık ki evrensel değildir. Dünyanın güneş etrafındakini dönüşünün daima 365 günde tamamlandığı bilgisini kesinleştirmek için sonsuz kere rasat yahut deney yapmamız gerekir. Ancak sonsuz kere bu durumu deneyimlemek ve gözlemlemek mümkün değildir. Burada gözlemden hareketle tümevarımsal bir tahmin söz konusudur, kesinlikten bahsedilemez.

Anahtar Kelimeler : Bilimsel,metot,,felsefi,anlamda,yüzyıllardır,incelenmiş,,ana,hatları,konusunda,genelde,mutabık,kalınmıştır.,Bu,yöntem,kısaca,şöyleki,sıralanabilir;,Çeşitli,gözlemler,sonu..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar