Bir metindeki ana fikir nasıl bulunur?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 10.06.2020 tarih ve 02:30 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Bir metindeki ana fikir nasıl bulunur?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Bir metnin ana fikir nasıl bulunur?

Bir metnin konusu ve ana fikri aynı şeyler gibi görünse de aslında ikisi de farklı kavramlardır. Metnin konusu bir olayın, bir durumun bir bahsin tanımlandığı kavramlarken, metnin ana fikri ise, metnin ne amaçla yazıldığının ve yazarın vermek istediği mesajın belirtildiği ana düşüncedir.

 

Bir yazıda birçok fikir bulunur ancak asıl anlatılmak istene ana düşünce (ana fikir) tektir. Ana fikir aslında metnin bir cümlelik özeti niteliğindedir. Eğer ana fikir metinde bir cümle olarak verilmemişse o zaman ana fikri yazının bütününde aramamız gerekir. Bu durumda sanki birden çok ana fikir var gibi gelse de iyi hazırlanmış bir metinde sadece tek ana fikir bulunur. Diğer fikirler asıl ana fikri desteklemek için yazılmış cümlelerdir.

 

Bir metnin ana fikrini bulmak için; bir kelimenin cümleye kattığı anlamı, yaptığı görevi ve cümlelerin ilettikleri yargıyı kavramak gerekir. Bu nedenle parçayı çok dikkatli okuyup yazarın bu parçada gerçekten ne anlatmak istediğini bulmamız gerekir. Bunun içinde parçayı bir bütün olarak kabul edip “Bu metinde yazarın asıl anlatmak istediği nedir?” sorusuna doğru cevap verilebilirse işte o cevap metnin “ana fikri” dir. Yani kısaca metni yazan yazarın okuyucuya verdiği ana mesaj ve ana düşünce o metnin ana fikri olmaktadır.

Anahtar Kelimeler : Bir,metnin,ana,fikir,nasıl,bulunur? Bir,metnin,konusu,ve,ana,fikri,aynı,şeyler,gibi,görünse,de,aslında,ikisi,de,farklı,kavramlardır.,Metnin,konusu,bir,olayın,,b..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar