Büyük Patlama Teorisi, din felsefesinde tartışılan evrenin bir sonu olup olmadığına yönelik probleme delil olarak sunulabilir mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.06.2020 tarih ve 00:51 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Büyük Patlama Teorisi, din felsefesinde tartışılan evrenin bir sonu olup olmadığına yönelik probleme delil olarak sunulabilir mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Büyük Patlama Teorisi, din felsefesinde tartışılan evrenin bir sonu olup olmadığına yönelik probleme kanıt olarak sunulabilir mi? Açıklayınız.

Big Bang teorisi, ünlü fizik adamları tarafından incelenmiş ve lakin geriye kadar gidilebiliyorsa bu evrenin bir sonucunda olacağına dair açıklamalar yapmışlardır. Din felsefesinde en çok tartışılan konulardan önde gelen evrenin sonunun olup olmaması problemi meydana getirilen bütün açıklamalara rağmen ortak bir noktada uzlaşılamamıştır. Bunun sebebi ise, Tanrı’nın varlığı hakkında teizim ve ateizimin getirdiği görüşlerdir. Yani ateistler evreninin bir sonunun olup olmadığı problemini evrenin yaratılıp yaratılmadığı görüşüne bağlarlar.

 

9.yüzyıl filozoflarından olan El Kindi’ye nazaran öncesiz değil sonradan oluşandır. Bunu da Kindi şu şekilde açıklar: Evrende mevcud her varlık değişim döngüsü içindedir ve bu da zaman olgusunun varlığına delildir. Kindi zaman olgusu içerisindeki her şeyin sonlu bulunduğunu savunur. O zaman evrende sonludur ve evrenin bir başlangıcı vardır. O biçimde bunun başlangıcını sağlayan sonsuz bir yaratıcı vardır.

Bunun haricinde birçok filozof, fizikçilerin öne sürdüğü “entropi yasası”’nı baz alarak evrenin sonlu olduğu görüşünü desteklemişlerdir.

Sonuç olarak denilebilir ki evet “Büyük patlama Teorisi” evrenin sonu olup olmadığına dair kanıt olarak getirilebilir.

Anahtar Kelimeler : Büyük,Patlama,Teorisi,,din,felsefesinde,tartışılan,evrenin,bir,sonu,olup,olmadığına,yönelik,probleme,kanıt,olarak,sunulabilir,mi?,Açıklayınız. Big,Bang,teorisi,,&uum..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar