Çağın gelişmelerinden bağımsız bir felsefe olabilir mi? Açıklayınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.06.2020 tarih ve 20:55 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Çağın gelişmelerinden bağımsız bir felsefe olabilir mi? Açıklayınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Çağın gelişmelerinden bağımsız bir felsefe olabilir mi? Açıklayınız.

 

18.Ve19. çağ felsefesinde yaşanan vakalar ve tartışmalar günümüzde hala sorgulanmaktadır. 20. Yüzyıl felsefesi bütün bu yaşananları yeniden inceleyerek ve anlamlandırarak gelişen bir felsefe olmuştur. Özellikle Avrupa’da başlamış olan sorgulama dönemi felsefede bazı değişimlere yol açmış ve yeni felsefi akımlar oluşmuştur.
Geçmişten günümüze kadar birçok mevzu felsefi anlamda ele alınmış, sorgulanmış ve değişik düşünceler ortaya atılmıştır. Ancak her dönemin kendine özgü bir fikir sistemi ve problemleri vardır. Biz geçmişteki bir çözümü günümüze uyguladığımızda sıklıkla müessir sonuçlar almamız olası değildir.

 

Her yüzyılda insanlığı derinden etkileyen birçok sosyal vakalar yaşanmış ve o devrin filozofları bütün olayları değişik bakış açılarıyla değerlendirmiştir. Bu olayların başında Fransız ihtilali ve Sanayi devrimi gelir. Yaşanan tüm olaylar toplumun değişik şekillerde etkilenmesine yol açmış ve köklü değişimler meydana getirmiştir.

 

Bu nedenle yaşanan bu sosyal vakaları ele alan filozoflar yeni felsefi akımlar oluşturmuş ve düzenin bir an önce sağlanması için çözüm yolları üretmeye çaba etmişlerdir. Çağın sorunlarına kayıtsız kalmayan Türk aydınları ’da bu felsefi ana akımlardan etkilenmiş ve onlar da yeni fikirler üreterek bu gelişime yardımcı olmuşlardır.
Sonuç olarak diyebiliriz ki; her dönemin teknolojisi, ekonomisi, bilgisi ve gereksinimleri farklıdır. Bu nedenle önceki verilerden faydalanılarak yeni fikirler geliştirmek, yeni çözüm yolları araştırmak ve toplumların gereksinimlerini belirlemek gerekir. Yani felsefe dönemin gelişmelerinden bağımsız olarak düşünülemez.

Anahtar Kelimeler : Çağın,gelişmelerinden,bağımsız,bir,felsefe,olabilir,mi?,Açıklayınız. 18.Ve19.,çağ,felsefesinde,yaşanan,vakalar,ve,tartışmalar,günümüzd..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar