Carnap’a göre metafizik önermeler neden sözde önermeler olarak kabul edilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 14.06.2020 tarih ve 21:49 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Carnap’a göre metafizik önermeler neden sözde önermeler olarak kabul edilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Mantıkçı pozitivizm akımın öncülerinden olan R. Carnap “Viyana Çevresi” düşünürleri arasındadır. Mantıkçı pozitivistlere göre, bilimsel bilgilerin gözlemlenebilir olgu durumlarına göre basit mantıksal önermelerle kurulabileceğini savunurlar.

 

Mantıkçı pozitivistler dil ve mantık alanına yoğunlaşırlar ve bir önermenin doğru ya da yanlış olması için o önermenin doğrulanabilir olması gerekmektedir. Burada yapılmak istenen deney ve gözlem yoluyla doğrulanamayan metafizik önermeleri diğer önermelerden ayırmaktır.

 

Bu nedenle R. Carnap metafizik önermelerin sözde önermeler olduğunu öne sürmüştür. Bunu da bir örnekle açıklamış ve “Ruh ölümsüzdür ve bulunduğu beden çürüyünce diğer bir bedene geçer.” Önermesindeki ruhun varlığı ve beden arasındaki ilişkinin deney ve gözlem yoluyla ispatlanmayacağını söyleyerek bu önermenin metafizik bir önerme olduğunu vurgulamıştır. Çünkü mantık ve matematiğin önermeleri metafizik değildir. Her ne kadar bu önermeler bir olguya dayanmasalar da çeşitli kurallar ve mantıksal ilkelerle doğru veya yanlışlıkları ortaya kanabilmektedir.

Anahtar Kelimeler : Mantıkçı,pozitivizm,akımın,öncülerinden,olan,R.,Carnap,“Viyana,Çevresi”,düşünürleri,arasındadır.,Mantıkçı,pozitivistlere,göre,,bilimse..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar