Deneyle Kanıt Göstermeyi Neden Daha Önce Kimse Denememiştir? Yorumlayalım.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.07.2020 tarih ve 01:38 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Deneyle Kanıt Göstermeyi Neden Daha Önce Kimse Denememiştir? Yorumlayalım.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Deneyim ve edinim ile bilgi ediniminin mümkün olduğu görüşüne antik çağlarda rastlamak pek mümkün değildir. Deneyimden gelen bilgiyi reddeden iki ünlü felsefeci olan Sokrates ve Platon, bilginin sadece ve ancak akıl ile elde edilebileceğini savunmuşlardır. Onlara nazaran dış dünya nesneleri kusurludur, eksiktir ve yanıltıcıdır. Aynı halde duyu organlarımız, dış dünyayı deneyimlerden yanılırlar. Bu nedenle Sokrates ve Platon benzer biçimde filozoflar, iç dünyamıza yoğunlaşmışlardır. Onlara nazaran bilginin en kusursuz örneği matematiktir ve geometridir. Buradaki bilgiler tamamen evrenseldir ve hiç bir biçimde doğruluğundan şüphe edilemezler. Bununla birlikte Sokrates, “doğurtmak” olarak tabir ettiği bilgi tecrübe yöntemi fikrini ortaya atmıştır.

 

Matematik ve felsefe ile alakalı hiçbir bilgisi olmayan bir çocuğa, yalnızca doğru soruları sorarak çocuğun zihninin geometriyi aslına bakarsak bildiğini iddia eder. Öğrencisi Platon da, hocası Sokrates’in araladığı yoldan devam eder. Felsefe’nin en meşhur ve etkili olmuş iki filozofu, çağlar boyu birçok filozofu da etkilemiştir. İbn Sina, Farabi, İmamı Gazali gibi büyük islam düşünürleri, kendinden öncekilerden etkilendikleri gibi, kendilerinden sonrakileri de etkilediler. Bu nedenle tecrübe ile elde edilen bilgi değersiz ve yok sayıldı. Ancak modern felsefenin ortaya çıkışı ile birlikte gözlem ile kanıt gösterme fikri bilimin temelini oluşturdu. John Locke, David Hume şeklinde filozoflar bu deneycilik akımının felsefi temellerini oluşturmuş ve modern bilime yön vermiştir.

Anahtar Kelimeler : Deneyim,ve,edinim,ile,bilgi,ediniminin,mümkün,olduğu,görüşüne,antik,çağlarda,rastlamak,pek,mümkün,değildir.,Deneyimden,gelen,bilgiyi,reddeden,iki,ünl&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar