Descartes’ın kendisinden şüphe duyulmayacak açık seçik bir bilgi aramasının nedenleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:44 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Descartes’ın kendisinden şüphe duyulmayacak açık seçik bir bilgi aramasının nedenleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Descartes’ın kendisinden kuşku duyulmayacak aleni-seçik bir malumat aramasının sebepleri nelerdir? Varlık ve bilgi görüşleri açısından değerlendiriniz.

 

Descartes, savunduğu felsefi görüşte yöntemin önemine dikkat çeker. Gerçeği yöntemsiz bir halde aramaktansa, hiç aramamanın daha iyi olacağını savunur. Bu bağlamda doğruya ulaşabilmenin ve yanlışı doğrudan ayırt edebilmenin yolunun yöntemden geçtiğini savunur. Sistemi bir biçimde az az ve adım adım yöntemli bir yol izlendiğinde doğruya ulaşılacağını ifade eder.

 

Ancak, Descartes’in yöntemin daha iyi anlaşılması ve bu yöntemin uygulamaya konulabilmesi için, şeylerin gerçekte var olup olmadığının bilinmesini sağlayan iki kavrama bilhassa bakmamız gerekir. Bu kavramlardan biri yönteminde bir parçası olan apaçıklık ve sezgidir.

 

Apaçıklığı incelediğimizde karşımıza iki kavram çıkar. Bunlar; belginlik ve seçikliktir. Descartes’e göre doğru bilginin kaynağı aleni ve seçik olmak zorundadır. Kesin ve doğru bir yargıda bulunabilmek için bu iki kavram önemlidir.

 

Descartes, bir malumat seçik olmadan açık olabilir ama açık olmadan seçik olamaz der ve bunu bir örnekle açıklar. Örneğin baş ağrısı bizim için aleni bir bilgidir fakat seçik değildir. Çünkü baş ağrısının niteliğine ilişik kati bir bilgimiz yoktur ve niteliğine ilişik net bir fark yapmak mümkün değildir. Eğer baş ağrısı diğer şeylerden ayıt edilebilir ve niteliği tam olarak belirlenirse seçik olmaktadır.

 

Descartes’in metot anlayışını ve aleni-seçik malumat aramasının başlıca sebebini kendi sözleriyle ifade edersek; “izledikleri yolda oldukça yavaş ve ağır ağır yürüyenler eğer her zaman doğru yolu izlerlerse, koştuğu biçimde gittiği yoldan uzaklaşanlara gore oldukça daha ileriye gidebilirler.”

Anahtar Kelimeler : Descartes’ın,kendisinden,kuşku,duyulmayacak,aleni-seçik,bir,malumat,aramasının,sebepleri,nelerdir?,Varlık,ve,bilgi,görüşleri,açısından,değerlendiriniz.  ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar