Din ve Felsefenin Benzer Yönleri Nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:23 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Din ve Felsefenin Benzer Yönleri Nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Din ve Felsefe birbirleriyle ilişki içinde olan iki disiplindir. İki disiplinde aynı soruları sorar ve açıklamalar getirir. Bu nedenle yöneldikleri amaç bakımından birçok benzerlikleri bulunmaktadır. Her iki disiplinde varlık ve kıymet bakımından en temel olanı bulmaya çalışmaktadır. Daha fazlaca insanı ve evreni algılama ve anlatma çabası içindedirler.

Felsefe, Antik Yunan’da dinsel inançları eleştirmekle başlasa da orta çağda din ile iç içe geçmiş ve dini inançları temellendirmek için uğraşmıştır. Günümüze geldiğimizde ise, bu iki disiplinin yakın ilişkilerinden ötürü dinin temel kavramlarını ele alıp inceleyen “Din Felsefesi” ni ortaya çıkarmıştır.

 

Din ile Felsefenin öteki benzer yönlerini şöyle sıralamak mümkündür.

  1. Felsefenin konusu içerisine giren birçok mevzu dinin de mevzuları arasındadır.
  2. Felsefe, “Evren nasıl oluşmuştur? İnsanın amacı nedir?” şeklinde sorular sorar ve cevaplar arar. Felsefede sorulan bu sorular tanrısal dinlerde sorulmuş ve cevaplanmıştır.
  3. Hem felsefe hem de din, insaniyet, ahlaklılık, hayatın amacı, değerler, evrenin varlığı, hayatın kıymeti vb. mevzuları ele alıp açıklamalar getirmişlerdir.

Anahtar Kelimeler : Din,ve,Felsefe,birbirleriyle,ilişki,içinde,olan,iki,disiplindir.,İki,disiplinde,aynı,soruları,sorar,ve,açıklamalar,getirir.,Bu,nedenle,yöneldikleri,amaç,bakımından,bir&cce..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar