Din ve felsefenin farklı yönleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:23 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Din ve felsefenin farklı yönleri nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Felsefe ile Din her ne kadar yakın ilişki içinde olan iki disiplin olsa da birçok alanda birbirlerinde ayrılırlar. Genel olarak dine baktığımızda, kişinin ömür biçimini, terbiye kurallarını ve inancını mutlak bir imanla kabul etmesi ihtiyaç duyulan bir düşünsel sistemdir. Felsefe ise daha çok metafizik, gerçek bilgi, yaşamın ayrıştırtılması ve nihai hakikatin gibi birçok kavramın peşinden koşan bir disiplindir.

Dinde kalp ile tasdik ve dil ile ikrar vardır. Şüphesiz bir halde insanın iman etmesi istenir. Felsefe ise akıl yürütme sanatıdır ve inancı bir meleke olarak asla kabul etmez. Ayrıca felsefe doğruya ulaşma çabası arasında yanlış olan yolları da çoğu vakit görmezden gelebilir.

 

Din ile Felsefeyi ayıran öteki farklı yönleri şöyleki sıralamak mümkündür:

  1. Dinde ortaya konulmuş olan bilgiler vahiy yöntemiyle Tanrı elçileri vasıtasıyla insanlara ulaştırılır. Oysa felsefede doğrudan akıl ve akıl yürütme ön plandadır.
  2. Din kaynağı bakımında ilahi bir yaratıcıya bağlıdır. Felsefe ise tamamen insan düşüncesinin bir ürünüdür.
  3. Din değişime kapalıdır ve kuşkuya hiç yer vermez. Uyulması ihtiyaç duyulan temel kurallar ve emirlere kesin iman şarttır. Felsefe ise tamamen akıl yürütmeye dayalı bir anlayıştır. Bu nedenle Felsefe soru sorar, eleştirir, kuşkucudur ve sürekli yeni bilgilere ulaşmaya çalışır.
  4. Felsefe eleştirel bir disiplin olmasına rağmen Din dogmatiktir.
  5. Felsefede ispat zorunluluğu vardır ancak Dinde nedensellik ön plandadır.

Anahtar Kelimeler : Felsefe,ile,Din,her,ne,kadar,yakın,ilişki,içinde,olan,iki,disiplin,olsa,da,birçok,alanda,birbirlerinde,ayrılırlar.,Genel,olarak,dine,baktığımızda,,kişinin,ömür,biçimi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar