“Düşünüyorum o şekilde varım.” düşüncesindeki özne anlayışının önemini 15-17. çağ felsefesi açısından değerlendiriniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.07.2020 tarih ve 23:29 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. “Düşünüyorum o şekilde varım.” düşüncesindeki özne anlayışının önemini 15-17. çağ felsefesi açısından değerlendiriniz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

R.Descartes’ın “Felsefenin İlkeleri” isminde eserinde geçen , “Düşünüyorum o hâlde varım.” düşüncesindeki özne anlayışının önemini 15-17. yüzyıl felsefesi açısından değerlendiriniz.

 

Descartes, duyularımızın ve ablama yetimizin bizi yanıltabileceğini söyler ve bunun da bizi şüpheye götürdüğünü belirtir. İnsanın düşünüyor oluşunu var oluşuyla ilgi bulunduğunu söyleyerek “düşünüyorum o zaman varım” önermesine ulaşır. Böylece düşünen bir “ben”in olduğunu, var olamasaydım düşünemezdim ilkesini savunur.
Descartes, doğruluğundan açık seçik bir biçimde emin olduğu bu önerme ile şüpheciliğin hiç bir şey bilinemez şeklindeki tezini de çürütmüş olur. Bu durumda bilmek olanaklı olmaktadır.

 

15. Ve 17. Yüzyıl felsefe düşüncesine geldiğimizde, bilindiği üzere ilmi bilginin ön planda olduğu ve Rönesans ile birlikte yeni gelişmelerin yaşandığı bir dönem olmuştur. Bu dönemde bilimsel yöntemler aklın rehberliğinde kullanılmış, doğru ve emin bilgiye ulaşmanın yolunun yöntemli araştırmalarla gerçekleşeceği savunulmuştur.

 

Bilgi insanoğlu için vazgeçilmez bir argümandır. Ancak her türlü malumat her vakit doğru olmayabilir. Bilginin doğrulaması için ilmi yöntemlerle sonuca ulaşılması gerekir. Burada Dercartes’in şüpheciliği ön plana çıkar. Her doğrulanmış bilgiden kuşku etmek ve bunu yine araştırmak bilginin kesinliği açısında elzemdir.

Öncelikle şüphe ile süregelen süreçte daha önce yapılan bilimsel çalışmalar yeniden gözden geçirilerek yeni sonuçlara ulaşılabilir yada bilginin doğruluğu tekrar teyit edilebilir.

Anahtar Kelimeler : R.Descartes’ın,“Felsefenin,İlkeleri”,isminde,eserinde,geçen,,,“Düşünüyorum,o,hâlde,varım.”,düşüncesindeki,özne,anlayışının,&..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar