Eğer karar çoğunluktan yana kullanılırsa bir kişinin hayatını kaybetmesine niçin olan ancak çoğunluğun mutluluğunu elde eden bu durum ahlaki midir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:27 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Eğer karar çoğunluktan yana kullanılırsa bir kişinin hayatını kaybetmesine niçin olan ancak çoğunluğun mutluluğunu elde eden bu durum ahlaki midir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Eğer karar çoğunluktan yana kullanılırsa bir bireyin hayatını kaybetmesine niçin olan ancak çoğunluğun mutluluğunu elde eden bu durum ahlaki midir? Yorumlayınız.

Böyle bir durumla yüz yüze kalındığında benim düşüncem kesinlikle etik değildir. Çünkü kurtarılma şansı olan bir hastanın ölümüne neden olunmuştur. Evet felsefede ahlaki eylemin tanımında camia yararlı, mutluluk, haz, yarar ve ödevi yerine getirme gibi yorumlanabilir. Ancak burada ki olay biraz farklıdır. Çünkü ahlaki fiil dediğimiz vakit tüm topluluğun yararına olacak bir karar verilmesi gerekir.

 

Ancak bu olayda çoğunluk sevinçli olmuş şeklinde görünse de sonuçta bir insanın ölümüne sebep olunmuştur. Yani bir taraf yarar sağlarken öteki taraf büyük bir karşılık ödemiştir. Kendi görüşüme göre bir tercihin etik fiil olabilmesi için her insanın huzuruna ve mutluluğuna katkı sağlaması gerekir.

Burada çoğunluğun sevinçli olması nedeniyle olayın etik bulunduğunu savunanlar olabilir. Ancak bir bireyin ölümü üstüne duyulan mutluluk bir müddet sonra vicdan azabı olarak size geri dönecektir.

Anahtar Kelimeler : Eğer,karar,çoğunluktan,yana,kullanılırsa,bir,bireyin,hayatını,kaybetmesine,niçin,olan,ancak,çoğunluğun,mutluluğunu,elde,eden,bu,durum,ahlaki,midir?,Yorumlayınız. B&ou..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar