“Evde iki kedim ve bir köpeğim var.” önermesinin doğruluğu hangi doğruluk ölçütüne göre saptanır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 12.06.2020 tarih ve 02:36 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. “Evde iki kedim ve bir köpeğim var.” önermesinin doğruluğu hangi doğruluk ölçütüne göre saptanır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

“Evde iki kedim ve bir köpeğim var.” önermesinin doğruluğu hangi doğruluk ölçütüne göre saptanır? Açıklayınız.

 

“Evde iki kedim ve bir köpeğim var.” önermesinin doğruluğu, bu önermenin bir soru içermemesi ve nesnel bir olguyu belirtmesi neticesinde “geçerlilik” ölçütüyle değerlendirilebilir. Çünkü önermeyi kıyas yapacağımız başka bir önerme yoktur.

 

Geçerlilik bir bilgi durumunu ortaya çıkardığı için doğruluk kavramının ortaya çıkmasını sağlar. Bir şeyin doğru olması için, işaret ettiği kavramları ispatlayabilecek argümanların olmasına bağlıdır. Burada da iki kedi ve bir köpeğinin olduğunu söyleyen kişi bunu ispatlayabilir. Böylece doğru bir bilgi vererek geçerli olur.  Geçerlilikte somut bazı olgularla birlikte soyut olgular da olabilir. Ancak burada ki; “Evde iki kedim ve bir köpeğim var.” Önermesinde soyut kavramlardan bahsedilmektedir. Bu önerme hem doğru hem de geçerli bir önerme olarak kabul edilebilir.

Anahtar Kelimeler : “Evde,iki,kedim,ve,bir,köpeğim,var.”,önermesinin,doğruluğu,hangi,doğruluk,ölçütüne,göre,saptanır?,Açıklayınız. &nb..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar