Evrene yönelik meydana getirilen açıklamaların doğruluğunu kontrol edebilir miyiz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.06.2020 tarih ve 00:46 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Evrene yönelik meydana getirilen açıklamaların doğruluğunu kontrol edebilir miyiz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Evrene yönelik meydana getirilen açıklamaların doğruluğunu test edebilir miyiz? Yorumlayınız.

Evrene yönelik açıklamalar hem filozofların bununla birlikte fizikçilerin farklı görüşlerine nazaran değerlendirilebilir. Bir kısım fizikçi evrenin sonlu bulunduğunu ve bir başlangıcının olduğunu kendi araştırmaları ile ulaştıkları bulgular neticesinde doğrularken, diğer bir grup fizikçi ise evrenin başlangıcının tam olarak ne zamana muadil geldiğini bilimsel veriler ışığında bilinemeyeceğini savunmaktadırlar.

Din felsefesiyle ilgilenen filozoflarda evren hakkındaki değişik görüşler öne sürmüşlerdir. Bir kısmı evren ile alakalı icra ettikleri açıklamalarda bilhassa evrenin başlangıç ve sonunun olması hakkında müspet şeyler söylerken, bir kısım felsefeci bunun olası olmadığını dile getirmektedir.

 

Hem fizik bilim adamlarının bununla beraber filozofların savundukları görüşleri göz önünde bulundurduğumuzda ortaya net bir malumat çıkmamaktadır. Evrene yönelik meydana getirilen açıklamaların doğruluğunu kanıtlama etmek için tek bir görüş bulmak mümkün değil. Lakin bilim insanlarının büyük çoğunluğu evrenin varlığı, sonu ve başlangıcı hakkındaki Entropi Yasasını baz alarak evrenin başlangıcının ve sonunun olduğunu savunmaktadırlar.

Burada din filozofları iki farklı görüşü savunmaktadır. Onlarda fizik bilimin yaptığı araştırmaları baz alarak görüşlerini derinleştirmişlerdir. Bu nedenle evren ile alakalı yapılan açıklamaların doğruluğunu nesnel olarak kontrol etmek şu an mümkün değildir.

Anahtar Kelimeler : Evrene,yönelik,meydana,getirilen,açıklamaların,doğruluğunu,test,edebilir,miyiz?,Yorumlayınız. Evrene,yönelik,açıklamalar,hem,filozofların,bununla,birlikte,fizik&cc..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar