Felsefi içerikli yazınsal eserlerin aydınlanma üstündeki etkisi nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.06.2020 tarih ve 23:58 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Felsefi içerikli yazınsal eserlerin aydınlanma üstündeki etkisi nelerdir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Felsefi içerikli edebî eserlerin aydınlanma üstündeki tesiri nelerdir?

 

Felsefenin edebiyat ile ilişkisi 18. Ve 19. Yüzyıl da yapılan felsefesini mühim bir şekilde etkilemiştir. Bu dönemde öne sürülen düşüncelerin aktarımı felsefenin dışına çıkarak sanatsal bir ifade tarzına dönüşmüştür. Bu anlatım tarzı insanların felsefeye olan ilgisini arttırmış ve kitaplara daha çok önem verilmeye başlanmıştır.

 

18.Yüzyılda matbaaların sayısında büyük bir artış gözlenirken basılı eserler daha çok insana ulaşmıştır. Özellikle Avrupa’da artık birçok yayına ulaşmak olası olmuştur. Bunun en büyük etkilerinden biri burjuva sınıfının hızla büyümesi ve felsefeyle beraber dil ve edebiyata olan büyük ilgidir.

Bu devrin felsefeci ve aydınları sadece felsefi eserler değil değişik alanlarda da eserler vermeye başlar. Yazılan eserler genel hatlarıyla toplumu ilgilendiren problemleri ele alır. Daha çok zekaya yönelik felsefi eserler ön plandadır ve bunlar burjuva sınıfına hitap eder. Edebi eserleri ise daha çok halkın problemlerine değinerek onların duygularına dokunan eserlerdir.

Bu dönemin atmosferini gözler önüne seren yazınsal eserler yardımıyla felsefinin halk içinde yayılmasını sağlar. Özellikle filozofların yazınsal eserleri kale alması düşünsel zenginliği arttırmış ve bundan dolayı halkın aydınlanmasına büyük katkılarda bulunmuştur.

Anahtar Kelimeler : Felsefi,içerikli,edebî,eserlerin,aydınlanma,üstündeki,tesiri,nelerdir? Felsefenin,edebiyat,ile,ilişkisi,18.,Ve,19.,Yüzyıl,da,yapılan,felsefesi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar