Felsefi ürünlerle bilim ve sanat ürünlerinin artmasındaki sebepler neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:25 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Felsefi ürünlerle bilim ve sanat ürünlerinin artmasındaki sebepler neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Felsefi ürünlerle bilim ve sanat ürünlerinin artmasındaki sebepler neler olabilir?

18.Ve 19. Yüzyıl felsefesinin dil ve edebiyat ilişkisi öncelikle Fransa’da müessir olmuş ve ordan da Avrupa’yı etkisi altına almıştır.  Bu dönemde birçok filozofun felsefi esreleri dışında yazınsal eserlerde kaleme alması sadece burjuva sınıfını değil halkında dikkatini çekmeyi başarmıştır. Böylece halkın felsefeye olan ilişkisi artmış ve yazınsal esreler yardımıyla insanların kitap okuma alışkanlıkları artmıştır. Felsefe yazınsal esrelerinde görülen artış, düşünsel zenginliği arttırdığı benzer biçimde halkı aydınlanmasının üstünde de büyük etkilere niçin olmuştur.

 

Yayınlanan eserler yardımıyla kültürel etkileşim hızlanmış, bir taraftan halkın aydınlanması sağlanırken öteki taraftan Fransız İhtilaline zemin hazırlanmıştır.  Fransız devriminin etkisiyle aristokrasi diyeti ortadan kalkmış, duygu ve düşüncelerin özgürce ifade edilmesinin yolu açılmıştır. Bu yeni durum, edebiyat alanında “Romantizm” akımının oluşmasını sağlamıştır. Romantizm,  ancak burjuva ve varlıklı kitleye değil toplumun bütün sınıflarına hitap eden, duygu ve düşünceleri coşkulu bir şekilde anlatım eden bir felsefi bir akımdır. Bu akımın öncüleri arasında Fransız düşünür Voltaire ve Rousseau’yu sayabiliriz.

 

Romantizm akımı başta Fransa olmak suretiyle bütün Avrupa’yı sarmış sonrasında Türk edebiyatı da bu akımdan etkilenerek birçok edebi yaratı ortaya çıkmıştır. Romantizm akımından etkilenen Türk aydınlarının önde gelen adları şunlardır: Namık Kemal, Ahmet Mithat, Ziya Paşa, Recaizade Mahmut Ekrem ve Abdülhak Hamit’tir.

Anahtar Kelimeler : Felsefi,ürünlerle,bilim,ve,sanat,ürünlerinin,artmasındaki,sebepler,neler,olabilir? 18.Ve,19.,Yüzyıl,felsefesinin,dil,ve,edebiyat,ilişkisi,öncelikle,Fransa&rs..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar