Filozof, hem de din adamı da olabilir mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.06.2020 tarih ve 21:34 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Filozof, hem de din adamı da olabilir mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Filozof, aynı zamanda din adamı da olabilir mi? Tartışınız.

Felsefe ve din arasındaki birçok ortak nokta olmasına rağmen savundukları birtakım görüşlerde birbirinden ayrılırlar. Ülkelerin her yerinde din adamları ve filozoflar çoğu zaman bir çatışma halindedirler. Her iki grupta kendi dogmalarının doğruluğunu kanıtlamak için birçok görüş savunurlar. Din deyince aklımıza ilk olarak, iman kalıpları ve kutsallık gelir. Din daha oldukça yumuşak huylu, kendi dışına sert olsa da kendi içinde her vakit uzlaşmacı görüşler mevcuttur. Felsefe ise dinin tam aksine serttir, birçok fikir kalıbının dışına çıkarak önyargıları kırmak için sayısız görüş bildirir. Bu nedenle din ve felsefeyi aynı keseye dercetmek yanlış olacaktır.

 

Din adamı temsil ettiği dinin tüm kurallarını her vakit uyulması icap ettiğini savunurken, felsefeci bütün düşünce kalıplarının ötesinde bir görüş arayışı içindedir. Filozof devamlı kendini yenileme çabası arasında olan ve yenilendikçe kendine bile ara sıra yabancılaşan bir tasarruf sergiler. Din adamının ise yeniyle işi yoktur. O kutsal olan bütün kuralların aynı şekilde hiç değiştirilmeden uygulanması icap ettiğini savunur. Bu nedenle bir filozofun din adamı olması olası değildir. Bir filozof ben hem de din adamıyım diyorsa, burada kendisiyle çelişmiş demektir. Ancak bir din adamının tüm kutsallarını koruyarak felsefe yapması mümkündür. Buna en iyi örnek meşhur İslam alimi İma-ı Gazali’yi gösterebiliriz. İmam-ı Gazali felsefeyle uğraşmış ancak İslam düşüncesine aykırı hiç bir görüş sunmamıştır. Felsefe alanında yazdığı kitapların içeriğine baktığımızda ancak filozofların görüşlerini çürüttüğü savlarını görürüz.

Anahtar Kelimeler : Filozof,,aynı,zamanda,din,adamı,da,olabilir,mi?,Tartışınız. Felsefe,ve,din,arasındaki,birçok,ortak,nokta,olmasına,rağmen,savundukları,birtakım,görüşlerde,birbirinden,ayrı..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar