Günümüz dünyasının önemli felsefi problemleri neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.06.2020 tarih ve 23:56 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Günümüz dünyasının önemli felsefi problemleri neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Günümüz dünyasının mühim felsefi problemleri neler olabilir?

 

20. çağ dünyası gelişen teknoloji, ekonomi ve devletler arası ilişkiler çağı olmuş ve meydana getirilen icatlar, üretilen silahlar neticesinde bir güç gösterisine dönmüştür. Dünya savaşlarının yaşandığı ve toplumların çöküşü politik ve ekonomik krizler neticesinde dramatik vakalar yaşanmış ve kişilerin umutsuzluğa düşmesine yol açmıştır. Bunalıma düşen tolumlar birbirinden koparak bireyselleşmeyi tercih etmiştir.
Ayrıca yaşanmış olan bütün trajediler birtakım kıymet yargılarının da yıpranmasına ve yok olmasına niçin olmuştur. 20.asır filozofları da bu sorunlara kayıtsız kalmayarak dönemin bu sorunlarına duyarlılık göstermiş ve kendi felsefelerinde işlemiştir.

 

20. Yüzyılda yaşanmış olan bütün bu olaylar ve bilimdeki gelişmeler sistemli bir şekilde incelenerek gelecekte bereketli olabilmek için filozofları yeni metot arayışı içerisine sokmuştur.

 

Günümüze gelindiğinde hala yıllar ilkin yaşamış filozofların savunduğu fikirler ele alınmaktadır. Çağımız teknoloji ve feza çağı olduğundan felsefeden çok bilimsel araştırmalar ön planda tutulmuştur. Yapılan araştırmalar daha nesnel, deneye ve bilgiye dayalı araştırmalardır.
Aslında felsefe her çağda her toplumda yapılabilir. Eğer soru yoksa cevapta yoktur. Ama maalesef 21. Yüzyıla girdiğimiz şu günlerde insanların oldukça fazla sorgulama yapmadığını ve hazır bilgilerle hayatını idame ettirdiğini görürüz. Bunda değişen teknolojinin etkisi fazlaca büyüktür. İnternet ortamında her türlü bilgiye saniyeler arasında ulaşmak mümkündür. Bu da insanları hem tembelliğe bununla beraber sorgusuz sualsiz inanmaya itmektedir.

Anahtar Kelimeler : Günümüz,dünyasının,mühim,felsefi,problemleri,neler,olabilir? 20.,çağ,dünyası,gelişen,teknoloji,,ekonomi,ve,devletler,arası,ilişkiler,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar