Hava kirliliğine neden olan etkenler neler olabilir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 17.07.2020 tarih ve 23:14 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Hava kirliliğine neden olan etkenler neler olabilir?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Canlıların yaşadığı çevreyi ve bu muhit ile olan ilişkilerini inceleyen bilim dalına ekoloji adı verilmektedir. Sanayi devriminin yapılmasından sonra hızla artan insan nüfusu, sanayileşme, çarpık kentleşme, kullanılan tarım ilaçları ve deterjanlar ekolojiyi bozmaya sebep olurken bununla birlikte da bir oldukça muhit problemlerine yol açmaktadır. Bu muhit sorunlarının en başlangıcında ise “hava kirliliği” yer almaktadır.Atmosfer üzerinde x oranında azot, ! Oranında oksijen ve %1 oranında diğer gazlar bulunmaktadır. Nükleer denemeler, küresel iklim değişikliği ve biyolojik çeşitliliğin azalması gibi bir oldukca çevresel nedenlerle atmosferde bulunan bu gazların oranı bozularak canlı yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bu olaya ise hava kirliliği adı verilmektedir.Hava kirliliğinin nedenleri organik ve yapay kaynaklar olarak ikiye ayrılır. Yapay kaynaklar daha fazlaca insanlar tarafından meydana gelen nedenlerdir. Peki nedir bu nedenler ?Isınmadan kaynaklı : Kış aylarında ısınmak amaçlı yaktığımız odun, kömür ve doğalgaz cevabında havaya çeşitli gazlar yayılmaktadır. Bu gazlar içinde yer edinen zehirli bileşikler nedeniyle hava kirliliğine neden olmaktadır. Yine başta insan olmak suretiyle bir fazlaca canlının hayatını negatif yönde etkilemektedir.Motorlu taşıtlardan kaynaklanan : Ulaşım amacıyla kullandığımız araçlarımız ister benzinli talep eder motorin olsun, bu yakıtların yanması cevabında atmosfere CO2 salınımı yapmaktadır. Artan motorlu taşıt kullanımı sonucunda bu gaz miktarı artarak hava kirliliğine sebep olmaktadır.Sanayiden kaynaklı : Sanayi alanında kullanılan bazı kimyasal maddeler ihtiyari veya gayri ihtiyari gaz olarak doğaya salınmaktadır. Zehirleyici etkiye sebep olan bu gazlar canlı ekosistemine zarar vererek hava kirliliğine sebep olmaktadır.Yapay olan bu sebeplerin haricinde volkanik faaliyetler ve orman yangınları gibi naturel kaynaklar nedeniyle de hava kirliliği artmaktadır. Bunların önüne geçilemeyeceğinden yapay sebepleri bir nebze de olsa azaltarak hava kirliliğinin önüne geçebiliriz.

Anahtar Kelimeler : Canlılarınyaşadığıçevreyi,ve,bumuhitile,olan,ilişkilerini,inceleyen,bilim,dalına,ekolojiadıverilmektedi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar