Hobbes’un politika görüşleri dikkate alındığında onun yönetim anlayışı, günümüz kuvvetler ayrılığı ilkesine ters düşer mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 15.07.2020 tarih ve 23:43 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Hobbes’un politika görüşleri dikkate alındığında onun yönetim anlayışı, günümüz kuvvetler ayrılığı ilkesine ters düşer mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hobbes’un siyaset görüşleri dikkate alındığında onun idare anlayışı, günümüz kuvvetler ayrılığı ilkesine ters düşer mi? Açıklayınız.

 

Hobbes geleneksel ve modern siyasetin gerekliliklerini kendi düşüncesinde barındırmakla birlikte “topluluk sözleşmesi” kavramını ilk kullanan uygar siyaset anlayışının öncülerinden biridir. Hobbes, insanların devletin yasalarına güç bulduklarında ihlal etmemeleri için siyasi iktidarın başlangıcında bir gücün olmasın icap ettiğini söyler. Bu nedenle Hobbes’e gore devletin ortaya çıkması zorunludur. Çünkü insanoğlu bencildir ve bir seviye ve otorite olamadan birbirleriyle çatışma ve harp halinde olarak emniyet sorunlarının yaşanacağını belirtir. Bu nedenle de “insan insanın kurdudur” der.

 

İnsanlar içinde bir seviye ve kontrat olmadan toplumun can güvenliğinin tehlikeye gireceği düşüncesiyle Hobbes, insanların naturel olarak haklarını bir idareci sınıfa devretmek zorunda olduklarını savunur. Hobbes, devletin mutlak güç bulunduğunu ve bu gücün insanların kendi aralarında icra ettikleri toplumsal sözleşemeye bağlar.

 

Günümüzde demokrasi ile yönetilen devletlerde kuvvetler ayrılığı ilkesi uygulanmaktadır. Kuvvetler ayrılığı yasama, yürütme ve yargıdan oluşmaktadır. Böylece kişilerin hak ve özgürlükleri korunma altına alınır. Yürütme organı devleti yönetirken insanlar arasında çıkan çatışmaların giderilmesini de yargı kurumu sağlar. Bu üç kurumda birbirinden ayrı ve bağımsız olduğu için herhangi bir adaletsizlikte yaşanmaz.

Hobbes’in görüşleri her ne kadar farklı benzer biçimde görünse de günümüzdeki kuvvetler ayrılığı ilkesiyle büyük benzerlikler içermektedir. Çünkü Hobbes’ta kişiler arasında çıkan çatışmaların giderilmesi için kendi haklarının savunacak bir yönetici erkinin olması gerektiğini söyler.

Anahtar Kelimeler : Hobbes’un,siyaset,görüşleri,dikkate,alındığında,onun,idare,anlayışı,,günümüz,kuvvetler,ayrılığı,ilkesine,ters,düşer,mi?,Açıklayınız. ..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar