Hümanizmin insan aklı ve değerlerini ön plana çıkaran anlayışının size göre günümüze uzanan etkileri var mıdır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:30 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Hümanizmin insan aklı ve değerlerini ön plana çıkaran anlayışının size göre günümüze uzanan etkileri var mıdır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Hümanizmin insan aklı ve değerlerini ön plana çıkaran anlayışının size bakılırsa günümüze uzanan tesirleri var mıdır? Değerlendiriniz.

 

Hümanizm, 15. Yüzyıl felsefesinin dogmatik etkisinden uzaklaştıran ve yerine Antik Yunan felsefi görüşüne geri götüren düşüncedir. Bu düşünceyle insanı ve evreni tekrar yorumlama çabasına girilmiştir. Hümanizm, insanı merkeze alır ve insanı özneleştirir. Böylece insan aklının öne çıkarıldığı bir fikir biçimi olmuştur. Hümanizm evvela İtalya’da ortaya çıkmış ve meydana getirilen tüm çeviri faaliyetleri sonrasında bütün Avrupa’ya ve dünyaya yayılmıştır.

 

Hümanizm, esas ve en yaygın olarak malum anlamı, gün geçtikçe gelişen çağdaş dünyada, insanı yeni dünya görüşü ve yaşam anlayışı olarak tanımlanabilir. Hümanist görüş birçok düşünür tarafınca benimsense de karşıt görüşte olan da birçok düşünür vardır.  Günümüze gelindiğinde hümanizm akımının hala savunucuları vardır. Çünkü dünya hızla gelişip değişmektedir. Birçok çağdaş düşünür kendi aklının değerini önemseyerek yeni düşünce ve görüşlerini dile getirmektedir. Bu durum bazen bazı sorunların ortaya çıkmasını sağlasa da ilmi gelişmelerin ışığında orta bir yol her vakit bulunmaktadır.

 

 

Yeni yüzyılda hedef, tabiki aklın rehberliğinde fakat bilimsel metot ve çalışmalarla bilimsel bilgilere en acele ve en doğru bir halde ulaşmaktır. Bunun arasında çalışmalar hızla devam ettirilmektedir.

Anahtar Kelimeler : Hümanizmin,insan,aklı,ve,değerlerini,ön,plana,çıkaran,anlayışının,size,bakılırsa,günümüze,uzanan,tesirleri,var,mıdır?,Değerlendiriniz. H&u..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar