İnanç akılla temellendirilebilir mi? Tartışınız.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 29.06.2020 tarih ve 00:43 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. İnanç akılla temellendirilebilir mi? Tartışınız.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İnanç, dini anlamda herhangi bir şeyin doğruluğuna şüphe etmeden inanmak, gönülden bağlanmak ve yoğun bir güven duygusudur. Felsefi anlamda iman ise, kanaat, zan ve tahmin olarak nitelendirilir. Bilgi zihni bir etkinlik olarak kabul edilir, inançta bu zihni faaliyetin son halini almış şeklidir diyebiliriz. Yani iman, zihni olarak iki şeyden birinin kesin olarak kabul gördüğü bir durumdur diyebiliriz.

İnançlar bilimsel ve dini inanç olarak iki şekilde nitelendirilebilir. Örneğin, “Dünya dönüyor” bilimsel bir inanç olurken “Allah her şeyi var etmiştir” şeklindeki inanç ise dinin iman kategorisine girer. Ayrıca bir ateistin yüce yaratıcının varlığını reddetmesi de bir inanç şeklidir. Görüldüğü üzere inanç hem ilmi hem de dini iman olarak seküler alanlarda da geçerli bir sözcüktür.

 

İnanç akılla temellendirebilir mi sorusuna gelirsek. Karşımıza öncelikle iman terimi çıkar. İslam dini imanı akait, şeksiz şüphesiz inanma ve eleştiriden uzak bir görüş olarak açıklar. Ama bu inanılacak her şeyin kalbi olarakta bir onaylanmasını bildiren birçok ayet vardır. Burada ki kalbi onay aslen aklın da o bilgiyi kabul etmesi anlamına gelir. Dolayısıyla inancın sağlam temellere oturtulabilmesi ve imanın sağlanması için bilgi ile temellendirilmesi gerekir. Bu da inancın akıl yöntemiyle da kabul edilip temellendirilmesinin bir göstergesidir diyebiliriz.

Anahtar Kelimeler : İnanç,,dini,anlamda,herhangi,bir,şeyin,doğruluğuna,şüphe,etmeden,inanmak,,gönülden,bağlanmak,ve,yoğun,bir,güven,duygusudur.,Felsefi,anlamda,iman,ise,,kanaat,,zan,ve,tahmi..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar