İnsan Bilgisinin Ayırt Edici Özellikleri Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 18.07.2020 tarih ve 02:08 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. İnsan Bilgisinin Ayırt Edici Özellikleri Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İnsan bilgisi, bilgi felsefesi kısaca epistemoloji alanına dahil olan bir konudur. Spesifik olarak “insan bilgisi”ne geçmeden önce malumat türlerinin neler olduğu özetlemekte yarar vardır. Bilgi türleri genel olarak subjektif ve nesnel olarak ikiye ayrılmıştır. Öznel bilgilerin kapsadığı küme içerisinde dinsel malumat, sanat bilgisi ve felsefesi bilgi yer almaktadır.Nesnel bilgiler kümesi içinde ise teknik bilgi ve bilimsel bilgi vardır. Son olarak sezgi ve deneyim ile elde edilen, kısmen subjektif kısmen de nesnel olmak üzere gündelik bilgi türü mevcuttur. Bu bilgileri nesnel ve öznel icra eden ölçütler felsefi anlamda sağlam zeminlere oturtulmuştur. Eğer insan bilgisini belli bir kategori içerisinde sınırlandıracak olursak dahil edeceğimiz kategori mutlaka öznel bilgidir. Burada insan bilgisinin ayırt edici özellikleri bir anlamda öznel malumat ile nesnel bilgi arasındaki farklar ile tanımlanabilir. Özet olarak kişiden kişiye değişen, evrensel olmayan, deney ve gözleme doğal tutulamayan ve deneysel anlamda yanlışlanamayan bilgilere subjektif bilgi deriz. Bu bilgiler doğrultusunda felsefe, sanat, din ve gündelik anlamda çeşitli akıl yürütmeler ve fikirlere sahip olabiliriz.Genel anlamda anlatım edilecek olursa subjektif bilgilerin daha fazlaca metafizik anlamda olduğu söylenebilir. Varlığını nesnel olarak görebildiğimiz ve deneysel anlamda kontakt kurabildiğimiz alanlarda subjektif bilginin bir niteliği yoktur. Ancak gözlem ve gözlemlerden elde edilen detayları yorumlama ve anlamlı örüntüler oluşturma hususunda subjektif bilgiye sıkça başvurulduğu görülür.

Anahtar Kelimeler : İnsan,bilgisi,bilgifelsefesikısacaepistemoloji,alanına,dahil,olan,bir,konudur.,Spesifik,olarak,“insan,bilgisi”ne,geçmede..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar