İnsan, kim olduğunu neden merak eder?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.06.2020 tarih ve 21:30 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. İnsan, kim olduğunu neden merak eder?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

İnsan, kim olduğunu niçin merak eder?

Merak duygusu insan mahsus bir duygudur. Bu nedenle insan, çevresini, evreni, galaksileri ve nereden gelip nereye gideceğini merak eder. Çağlar süresince öne sürülen tüm fikirler ve icat edilen buluşlar hep insanın merak duygusunun bir eseridir. Merak duygusu yerinde ve yeteri kadar kullanıldığında adamın ufkunu genişleterek yeni bilgilere ulaşmasını sağlar. İnsan, en çokta geleceğini merak etmektedir. Çünkü mahiyetinin bilinmediği ve sırını çözülmediği bütün durumlar insan için her vakit merak duygusunu harekete geçirmiştir.

İnsanın ve evrenin yaratılış yöntemleri hem filozoflarca bununla beraber din alimlerince incelenmiş ve birçok farklı görüşler ortaya çıkarılmıştır. İnsanoğlu bütün bu görüşleri kendi akıl süzgecinden geçirerek doğruya ulaşabilir.

 

Bir insana “Sen kimsin?” sorusu sorulduğunda hemen adını söyleyerek yanıt verir. Daha sonrasında mesleğini ve kendisi hakkındaki diğer detayları aktarır. Burada önemli olan cevapların doğruluğudur. Kişinin adı ve mesleği onun ne olduğunu göstermez. Sadece o insanı işaret etmenin bir aracı ve toplumda sahip olduğu rolünü gösterir. Çünkü ferdin mesleği değiştiğinde toplumdaki rolü de değişecektir.

“Ben kimim?” sorusunu düşünen bir insan, kendisinin ne olduğunu, dünyaya iyi mi geldiğini, öldükten sonra nasıl sonuçlanacağını ve dünyadaki misyonunu kendine sormuş demektir. Bu sorulara yanıt arayan insan, aslına bakarsak bedensel, düşüncesel ve romantik olarak devamlı değişken cevapları bulabilir. Burada “ben kimim” sorusu kişinin kişilik kimliğini arama çabasıdır. Çünkü kimlik bir insana ilişkin olan her şeyin bir toplamıdır. Yani onu kendi yapan bütün özellikler ve kimliğidir.

Anahtar Kelimeler : İnsan,,kim,olduğunu,niçin,merak,eder? Merak,duygusu,insan,mahsus,bir,duygudur.,Bu,nedenle,insan,,çevresini,,evreni,,galaksileri,ve,nereden,gelip,nereye,gideceğini,merak,eder..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar