İnsan serbest doğar halbuki her yerde zincire vurulmuştur sözüne göre insan toplum içinde serbest hareket edebilir mi?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 26.06.2020 tarih ve 23:59 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. İnsan serbest doğar halbuki her yerde zincire vurulmuştur sözüne göre insan toplum içinde serbest hareket edebilir mi?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

J.J. Rousseau’nun “İnsan özgür doğar halbuki her yerde zincire vurulmuştur.” sözüne gore insan toplum arasında serbest hareket edebilir mi? Gerekçeleriyle yazınız.

J.J. Rousseau, devlete yönelik görüşlerini açıklarken naturel yaşamdan hareket eder ve ilk adamın doğada serbest ve eşit yaşadığını belirtir. Bu durumun toplumların oluşmasıyla da son bulduğuna işaret eder. Özellikle “iyelik” kavramının ortaya çıkmasının arkasından özgürlüğün ve eşitliğin ortadan kalktığı savunur.

 

Rousseau’ya nazaran hususi iyelik anlayışının yaygınlaşmasıyla “hak” kavramının ortaya çıkardığını ve bununda organik hayatı ortadan kaldırdığı ileri sürer. Ayrıca Rousseau’ya bakılırsa toplumların mecbur olarak bir araya gelmelerinden dolayı “toplum sözleşmesi” ile devletlerin meydana geldiğini belirtir. İlk devletin oluşumundan sonra devletlerin giderek arttığını ve bu niteliğinde savaşları bununla beraber getirdiğini savunur.

 

Haksızlıkların giderilmesi için meydana getirilen bu toplum sözleşmesinin insanları köleleştirdiğini ve bunun peşinden artık geriye dönüşün olası olmadığını söyler. Bu durumda yapılacak tek şey doğal hayata ahenkli birtakım yasa ve kanunların çıkarılmasıdır.

 

Toplum sözleşmesi ile bir araya gelen insanlar ondan sonra çıkartılan yasalara uymak zorundadırlar.  J. J. Rousseau’nun “İnsan özgür doğar halbuki her yerde zincire vurulmuştur.” Sözü de filozofun organik yaşamdan yana olan görüşlerin neticesinde söylenmiştir.

 

Günümüze geldiğimizde insanların tüm hak ve özgürlükleri belli yasa ve kanunlarla garanti altındadır. Her camianın kendine özgü belli kuralları vardır ve kişiler bu kurallara uymak zorundadır. Aksi halde kargaşa ve düzensizlik oluşur, buda beraberinde birçok sorunu beraberinde getirir.

Bu nedenle adamın her ne kadar özgürlüğü kanunlarla güvence dibine alınmış olsa da kendi istediği şeklinde davranması mümkün değildir.

Anahtar Kelimeler : J.J.,Rousseau’nun,“İnsan,özgür,doğar,halbuki,her,yerde,zincire,vurulmuştur.”,sözüne,gore,insan,toplum,arasında,serbest,hareket,edebilir,mi?,Gerekçeleriy..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar