İnsanın Tanrı’nın varlığıyla ilgili düşünmesinin nedenleri nelerdir?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 28.06.2020 tarih ve 21:54 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. İnsanın Tanrı’nın varlığıyla ilgili düşünmesinin nedenleri nelerdir?

makale içerik

İnternette ara Kısa Linki Kopyala

İnsanın Tanrının varlığıyla alakalı düşünmesinin sebepleri nelerdir? Tartışınız

İnsan doğası itibariyle bir şeye, bir olguya veya bir güce bağlanma ve inanma ihtiyacı içindedir. Ayrıca insanın merak duygusu oldukca baskındır ve her şeyi sorgulayan bir yapısı vardır. Bundan dolayı önce kendini, çevresini ve evreni incelemeye başlar. İlk sorduğu soru “Ben kimim” sorusudur. İçinde bulunan aşırı merak duygusuyla nerden geldim? Beni ve tüm evreni kim yarattı şeklinde soruların cevaplarını aramaya başlar. Ancak bu sorular hemen yanıt verilebilecek tarzda sorular değildir.

Eline geçen bütün kaynakları incelemeye başlar. Felsefe ve dini kaynakları araştırır. Ulaştığı bilgileri akıl süzgecinden geçirir ve kendince sordurulmuş olduğu sorulara cevaplar bulur. Ancak bu sorular ancak akılla dillendirilecek sorular değildir. Bu durumda iyice kafası karışır bu seferde bulduğu bilgilere şüphe gözüyle bakmaya başlar.

 

Tüm filozoflar ömürlerini bu tür sorular sorup cevaplarını aramakla geçirmiştir. Her felsefeci kendince ulaştığı deliller ışığında kendi görüşlerini savunur. Ancak yeniden de mutlak bir doğruya ulaştıkları söylenemez.

İnsan arkasına baktığında yıllar hatta yüzyıllır süresince bir sürü farklı fikir öne sürülmüş yeniden kendi içerisine basar ve hiç bir şeyin tesadüfü olmadığını evrendeki bütün bu güzelliklerin bir yaratıcısı olması gerektiği düşüncesi ağır basar. Çünkü gördükleri akılla cevaplanacak şeyler değildir. Bu kocaman şaheserin mutlaka bir yaratıcısının olması gerekir. Çünkü her şey oldukca düzgün ve tam bir düzen arasında yürümektedir. Böylesi bir düzenin sonsuz kudret sahibi bir yaratıcısı olması gerektiğini düşünür ve kabul eder.

Ancak bu şekilde kuşku duyduğu ve merak ettiği soruların cevaplarına ulaşır. Bir taraftan aklıyla kabul ederken bir taraftan da kalbi ve duygularıyla da bir güce inanma gerekliliğini anlar.

Anahtar Kelimeler : İnsanın,Tanrının,varlığıyla,alakalı,düşünmesinin,sebepleri,nelerdir?,Tartışınız İnsan,doğası,itibariyle,bir,şeye,,bir,olguya,veya,bir,güce,bağlanma,ve,inanma,ihtiyacı,i&cce..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar