İslam coğrafyasından Avrupa’ya yapılan çeviri faaliyetlerinin 15-17. çağ felsefesindeki bilim ve felsefeye olan etkilerini belirtiniz.

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 16.07.2020 tarih ve 02:37 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. İslam coğrafyasından Avrupa’ya yapılan çeviri faaliyetlerinin 15-17. çağ felsefesindeki bilim ve felsefeye olan etkilerini belirtiniz.

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

İslam coğrafyasından Avrupa’ya yapılan tercüme faaliyetlerinin 15-17. çağ felsefesindeki bilim ve felsefeye olan etkilerini belirtiniz.

İslam coğrafyasında tercüme faaliyetleri ilk zamanlarda tartışmalara mevzu olmuştur. Ancak daha sonraları çevrilen eserler irdelenmiş ve emsalsiz düşünceler oluşturulmaya başlanmıştır. Bu durumda bilhassa Bağdat ve Tunus gibi yerler bilim ve felsefenin merkezi konumu olan yerler olmuştur. Özellikle astronomi, felsefe ve tıp benzer biçimde alanlarda büyük gelişmeler gerçekleşmiştir. Emevi ve Abbasi yöneticilerinin İslam dinini yayama ve geniş bir coğrafyaya yayılma düşünceleri hem İslam coğrafyasında bununla beraber Batı’da bilim ve felsefesinin yayılmasına imkan sağlamıştır.

 

12. Yüzyılda başlayan bu çeviri faaliyetleri, Rönesans’ın da etkisiyle 15. Ve 17. Yüzyılda Avrupa’da birçok düşünürün bilimsel çalışmalarını hızlandırmıştır. Çevrilen birçok kitap yardımıyla buluş, harita ve aletler Avrupalı bilim adamları tarafınca daha da geliştirilmiş ve tekniğin gelişimi bu sayede gerçekleşmiştir.
15. Ve 17. Yüzyıllarda astronomi ve matematik alanındaki eserlerin Latinceye çevrilmesinin arkasından Kopernik, Newton, Galilei ve Leonarda D. Vinci gibi bilim insanlarının, çevrilen eserlerin ele aldıkları problemlerin çözümüne yönelik çalışmalar yapmasını sağlamıştır.

 

Yunancadan Farsçaya çevrilen eserler, Anadolu üstünden Bizans’a geçmiş ve 15. Yüzyılda İstanbul’un Fethi’nin peşinden Osmanlı bilim adamları da bu bilgileri bireşim bağlamında değerlendirmiştir. Daha sonra meşhur matematikçi ve astroloji uzmanı Nasreddin-i Tursi’nin trigonometriye yönelik eseri ilk kere Osmanlı döneminde çevirisi yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler : İslam,coğrafyasından,Avrupa’ya,yapılan,tercüme,faaliyetlerinin,15-17.,çağ,felsefesindeki,bilim,ve,felsefeye,olan,etkilerini,belirtiniz. İslam,coğrafyasında,tercüme,..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar