Konuşma ile yazma arasında nasıl bir fark vardır?

Bu yazı Hasan ERYILMAZ tarafından 09.06.2020 tarih ve 23:26 saatinde Felsefe kategorisine yazıldı. Konuşma ile yazma arasında nasıl bir fark vardır?

makale içerik

Kısa Linki Kopyala

Konuşmayla yazma arasında nasıl bir fark vardır?

Konuşma dili dediğimiz zaman, günlük yaşayışta kullanılan ve yazı dilinden az da olsa farklılıklar gösteren günlük konuşmalardır denilebilir. Dünya üzerindeki tüm dillerde konuşma dili ve yazma dili farklılık gösterir. Ayrıca bazı dillerde konuşma ve yazma şeklinde de ufak tefek farklılıklar vardır. Örneği, İngilizcede konuşma diliyle yazma dili arasında gramer açısından farklılıklar olduğu gibi.

 

Yazma dili içinde şunları belirtmek gerekir; Yazı dili, bir ülkede konuşulan ağız veya şiveler için yaygınlaşmış ve ortak bir dilin yazışmalarda kullanılmasına karar verilmiş dildir. Örneğin, sanat ve bilim alanlarında ortak dille yazılmış eserler hep yazılı dili temsil eder. Günümüzde kullandığımız İstanbul dili olarak da bilinen dil hem yazılı hem de ortak bir dil olarak kabul edilmiştir. Bu dil anı zamanda Türk yazı ve edebiyat dili olarak da kabul edilmiştir.

 

Konuşma ve yazma arasındaki farklara gelince, şöyle sıralamak mümkün:

 

Konuşma Dili ve Yazı Dili Arasındaki Farklar

  • Bir ülkede sadece bir yazı dili varken birden fazla konuşma dili olabilir.
  • Yazı dilinde belli dil bilgisi ve gramer kuralları varken, konuşmada bu kurallar yoktur.
  • Konuşma dili günlük hayatta farklılık gösterebilir ancak yazma dili hep aynı sistemdedir.
  • Konuşma dili doğaldır, yazma dili ise belli kurallardan oluştuğum için yapma bir dil olarak kabul edilir.

Anahtar Kelimeler : Konuşmayla,yazma,arasında,nasıl,bir,fark,vardır? Konuşma,dilidediğimiz,zaman,,günlük,yaşayışta,kullanılan,ve,yazı,dilinden,az,da,olsa,far..

Pinterest Google News Sitesinde Takip Et Facebook Sayfamızı Takip Et Google Play Kitaplar